Zem polštář je mi pod hlavou

23. únor 2014

Literárně-hudební pásmo z pozdních básní Antonína Sovy.

Na rozhraní Vysočiny a Jižních Čech, vystupuje v členitém terénu nejvýrazněji vrch Strážiště. A tento strážný kopec se stal „kmotrem“ básníku Antonínu Sovovi, který se v jeho úpatí, v městečku Pacov narodil 26. února 1864 – tedy před 150 lety – aby se do rodných končin v závěru života vrátil (zemřel v Pacově v r. 1928).

Lyrik a vizionář Sova, básník chvějivých barevných nálad, houslové hudebnosti a horkých smyslů, patří k zakladatelským osobnostem moderní české poezie. Jeho poezie měla vliv na tvorbu řady českých básníků 20. století – od Františka Halase až po Ladislava Fikara.

V tomto souzvuku si Antonína Sovu rozhlasově připomeneme jeho pozdními verši, prostoupenými jemnou melancholií, vzpomínkami a loučením.


Připravil: Miloš DoležalSkladby Mishi Alperina a Clauda Debussyho vybrala: Wanda DobrovskáNa klavír hrají: Misha Alperin a Ilja HurníkRežie: Markéta Jahodová

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.