Amerika ve verších a tónech 1 - Od Východu na Západ
Pořad věnovaný americké poezii od Walta Whitmana po Beat Generation, od písní z občanské války po blues a jazz. Jedinečná kompozice Josefa Jařaba představí vývoj zacházení s obrazem a slovem v dílech nejvýraznějších amerických básníků, tak, jak se poezie s lidmi šířila po severoamerickém kontinentu.
Poslouchejte na Vltavě 13. března 2016 ve 14:00.
„Vezmi má stébla, Ameriko, vezmi je, Jihu, vezmi je, Severe, přivítej je všude, neboť jsou to tvoje vlastní děti...“ Těmito verši Walta Whitmana začíná jedna z prvních básní pořadu Souzvuk, který jsme věnovali růstu a šíření americké poezie tak, jak postupně obepnula celou rozlehlou zemi od Východu na Západ.
Pořad nazvaný Amerika ve verších a tónech je přitom teprve prvním z celkem tří velkorysých pohledů na severoamerické básnictví. Jejich autor - amerikanista a překladatel Josef Jařab se rozhodl posluchačům předložit ucelenou kompozici textů a skladeb, které často z poezie, nebo alespoň jejich příčin vycházely.
Kromě zmíněného Walta Whitmana, inovátora a v jistém smyslu podněcovatele americké sounáležitosti, se posluchači tohoto Souzvuku mohou těšit na básně Henryho Wadswortha Longfellowa, Emily Dickinsonové, ze současnějších básníků pak Roberta Frosta, Carla Sandburga či Edgara Lee Masterse. Celá tato antologie končí nástupem Beat Generation, tedy básněmi Lawrence Ferlinghettiho, Garyho Snydera či Allena Ginsberga, jehož báseň Father Death Blues uslyšíme v autorově interpretaci.
Ostatní básně pak zazní v překladech nejlepších českých básníků a překladatelů. Kromě Josefa Jařaba, který nás po krajinách básnictví bude provázet, se v pořadu představí také herci Ivana Plíhalová a Petr Kubes. Režisérem pořadu je Tomáš Soldán, což značí, že tento Souzvuk vznikal v olomouckém studiu Českého rozhlasu za spolupráce Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Připravil: Josef Jařab Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v Olomouci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.