Zapomenutý brazilský brutalismus. Monumentální privátní rezidenci Hanse Broose nelze přehlédnout

6. říjen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Vlastní vila architekta Hanse Broose v brazilském São Paulu | Foto: Adam Štěch, Český rozhlas

Rozměrné skleněné plochy otevírají interiér do tropické zahrady. Adam Štěch nás provede vlastní vilou architekta Hanse Broose

Hans Broos patří mezi významné představitele brazilského brutalismu, který se od konce padesátých let rozvíjel především ve městě São Paulo. V tomto smyslu patřil k významné škole Paulista a jeho architektura šedesátých let vykazuje typické prvky tohoto stylu. Ten je spojen se São Paulem a celou prestižní generací brazilských architektů v čele s Paolem Mendes Da Rochou. 

Broos se narodil ve Velké Lomnici na Slovensku v roce 1921. Ve čtyřicátých letech studoval architekturu v Praze a později v německém Braunschweigu. Na to navázal stáží u slavného německého architekta Egona Eiermanna. Zanedlouho se však rozhodl odejít do Brazílie, kde měl kontakty na vlivné průmyslníky německého původu. 

Vlastní vila architekta Hanse Broose v brazilském São Paulu

Hrubé betonové povrchy, práce se světlem a mohutnými objemy charakterizují i jeho vlastní dům. V roce 1971 si ho Broos postavil v rezidenční čtvrti Morumbi. Jeho betonová schránka zaujme výraznými konstrukčními prvky. Nakoso stojící pilíře podpírají mohutnou střechu a společně rámují prosklený betonový kvádr. Uvnitř vytvořil Broos dvouúrovňový navzájem propojený prostor. Do domu se vstupuje z ulice rovnou do nejvyššího patra. Zde se nachází technické zázemí, kuchyně a jídelna. Po točitých schodech stoupáme do hlavního obytného prostoru sahajícího přes dvě podlaží. Rozměrné skleněné plochy otevírají interiér do tropické zahrady.    

Na projektu domu spolupracoval také přítel Hanse Broose, legendární krajinářský architekt Roberto Burle Marx, který je například autorem slavného chodníku na pláži Copacabana v Rio de Janeiru nebo krajinné úpravy hlavního města Brasilia. Marx nevytvořil pro Broosův dům pouze návrh tropické terasovité zahrady, ale i unikátní autorský prvek v interiéru. Jedná se o abstraktní sochařské dílo v podobě reliéfu vestavěného krbu, jehož součástí je také skrytý barový kabinet. Tento unikátní interiérový element nese charakteristické znaky Roberta Burle Marxeho, které ale většinou užíval v mnohem vetším měřítku celých městských nebo krajinných celků. 

Vlastní vila architekta Hanse Broose v brazilském São Paulu

Součástí Broosova domu bylo také jeho vlastní studio, které se nachází na druhé straně zahrady a je částečně zapuštěné pod zem. Dnes tento krásný prostor chátrá a stohy Broosových architektonických plánů se jen tak povalují všude kolem. To ostatně zaznamenal i ve svém novém dokumentárním filmu o Hansovi Broosovi Architekt drsnej poetiky slovenský režisér Ladislav Kaboš.   

autor: Adam Štěch

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.