Jednolitá valená betonová klenba zastřešuje otevřený obytný prostor rezidence Milan. Tu navrhl a prožil v ní život brazilský architekt Marcos Acayaba
Marcos Acayaba je známý především svými originálními rezidenčními projekty z osmdesátých let minulého století. Tehdy byl jedním z předních inovátorů brazilské architektury, která hledala novou cestu. Acayaba vyšel z podstaty brutalistické školy Paulista, která se v São Paulu rozvíjela již od padesátých let. Mohutné betonové formy propojil s vlastní vizí tropického stylu High-Tech založeného na použití přírodních materiálů a subtilních konstrukcí.
Residência Milan je debutovým projektem Marcose Acayaby, který má ještě mnoho společného se zmíněným vizuálně těžkým stylem Paulista. I přesto Acayaba objekt výrazně odlehčil a vytvořil transparentní architekturu plnou světla a přírody. Ačkoli Acayaba původně navrhl tento dům v roce 1972 pro svou švagrovou, on a jeho manželka, významná historička architektury Marlene Acayaba, se do něj v roce 1975 sami nastěhovali.
Nejpůsobivějším prvkem celého domu je 17 metrů široký valený strop, jehož forma se klene přes otevřený víceúrovňový obytný prostor. Ten je lemován dvěma kompletně prosklenými fasádami, které dovnitř přinášejí dostatek denního světla. Okolní zahrada vstupuje dovnitř a hranice mezi exteriérem a interiérem se ztrácejí. Vnitřní prostor má několik úrovní, které od sebe odděluje jen několik málo schodů. Nad hlavním obývacím pokojem se nachází průběžná galerie, ze které se vstupuje do jednotlivých ložnic. Pod úrovní obytného prostoru je pro změnu jídelna, kuchyně a technické zázemí.
Dodnes je dům zachován v celé své kráse. Acayaba pro něj vytvořil řadu sofistikovaných technických detailů, včetně oken v ocelových rámech umístěných na speciálních kladkách nebo na míru navržené vysouvací dveře. Vše funguje pomocí delikátních systémů ocelových lanek, prvku, který bude definovat také vrcholnou Acayabovu tvorbu pozdějších let. Sám architekt žije v domě dodnes. I proto jsem měl jedinečnou možnost si projít dům s jeho fundovaným výkladem. Byl to opravdu nádherný zážitek.
Související
-
Nadace královny Alžběty. Zapomenutý klenot neortodoxní verze belgického art deca
Nadace královny Alžběty, kterou navrhl Henry Lacoste, se skrývá za zdmi bruselského nemocničního komplexu Brugmann.
-
Hotel Parco dei Principi. Jeden z nejkomplexnějších projektů Gia Pontiho
Čistá bílé omítnutá architektura zářící mezi tmavě modrým mořem a blankytným středomořským nebem. Takový je hotel Parco dei Principi.
-
Rozzlobený modernista. Neville Gruzman postavil některé z tehdy nejprogresivnějších domů v Austrálii
Proslavil se extravagantním životem a často nelehkou komunikací s klienty. Jeho nekompromisní přístup a absolutní oddanost profesi z něj vytvořily legendu, říká Adam Štěch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.