Současná hudba je investicí do budoucnosti, říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro minulý týden představil projekty svého jubilejního 80. ročníku, které se soustředí na budoucnost české hudby. Ať už na poli interpretačním nebo skladatelském. Festival chce vytvářet koncertní příležitosti pro mladé sólisty a soubory. A také rozvíjet mladé talenty na mistrovských kurzech nebo být zadavatelem nových děl českých a slovenských skladatelů, včetně jejich provedení špičkovými světovými ansámbly.
„Chceme upozornit na to, že současná hudba patří do světa klasické hudby a že to je i investice do budoucnosti. Pokud chceme, aby klasická hudba žila, tak musíme dávat prostor i současnému umění,“ říká ředitel festivalu Pavel Trojan a dodává: „Pražské jaro mělo od prvního ročníku tři důležité charakteristiky. Mezinárodní rozměr, kdy se česká scéna potkává se světem. Zároveň přítomnost současné hudby, protože v letech 1946, 1947 byli Bohudlav Martinů a Dmitrij Šostakovič současní autoři a proto považujeme za správné, že i v moderním Pražském jaru má současná hudba svůj podíl. A třetí charakteristika je, že se v programu potkávaly velké hvězdy světa klasické hudby s talenty na počtáku kariéry. A proto si myslím, že je velice důležité, abychom dávali prostor mladým intepretům.“
Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém kromě Pavla Trojana hovoří také dirigent Jan Sedláček, který jak říká, bude mít na Pražském jaru tři debuty v jednom.
Dirigentský Debut Jana Sedláčka se na festivalu Pražské jaro uskuteční ve středu 28. května od 20 hodin a bude se na něm podílet Symfonický orchestr českého rozhlasu. Koncert na Vltavě uslyšíte v přímém přenosu.
Související
-
80 let Pražského jara. Jubilejní ročník a historie festivalu s Josefem Třeštíkem
Alena Maršíková Michálková připravila s dramaturgem festivalu Josefem Třeštíkem jedno téma, které symbolicky odpočítá jedenáct týdnů zbývajících do zahajovacího koncertu.
-
Šetřit budeme muset i my. Omezíme koncerty, říká nový ředitel Pražského jara Pavel Trojan
V týmu Pražského jara začal pracovat v osmnácti jako dobrovolník v press centru. Později přišla nabídka na post tiskového mluvčího.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.