Je divné, když někdo nečetl žádnou verneovku. Je to taková ne/povinná četba, říká Ondřej Neff

24. březen 2025

Právě dnes uplynulo 120 let od úmrtí spisovatele a dramatika, jedno z nejpřekládanějších francouzsky píšících autorů vůbec, který je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědecko-fantastické literatury Julese Verna. My si ho připomeneme se spisovatelem, který o něm nejen napsal knihu, ale také se na jeho dílo specializuje a rovněž na něj navazuje – s Ondřejem Neffem.

Podivuhodné cesty Julese Verna

Ondřej Neff se k úpravám děl Julese Verna pro současného čtenáře dostal právě přes rozhlasové dramatizace. Jaký nový náhled na jeho dílo mu rozhlasová práce dala? „Jsem strašně rád, že jsem dostal tu příležitost dělat rozhlasové dramatizace. Udělal jsem jich celou řadu a tím pádem jsem dostal příležitost dostat se k Verneovu dílu dostat i jinak než čtenář. Musíte to dílo rozpitvat na samotnou kostru, abyste z toho mohli udělat nějaký dramatický tvar vysílatelný v rozhlase,“ popisuje Ondřej Neff. 

V knize Paříž ve 20. století s úžasem čtete popis počítače.

Čím to, že se Verneovy knihy stále čtou? A jak se na úspěchu Julese Verna podílel jeho nakladatel? Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém se mimo jiné dozvíte, proč měl Ondřej Neff pocit, že by v dramatizacích mělo vystupovat maximálně pět postav, a také prozradí, co je jeho oblíbený Verneův vynález.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.