Za každým Smetanovým tónem je obří cit, hudbou se potřeboval vypovídat, říká Jitka Čechová. Skladatelův klavírní komplet nahrávala deset let
Klavírnímu dílu Bedřicha Smetany se interpreti vyhýbají; prý hodně práce za málo muziky. Pianistka Jitka Čechová je ale jiného názoru a na Smetanu nedá dopustit. Talentem a naturelem je podobná Claře Schumannové, která s repertoárem i dětmi sjezdila Evropu. Paní Čechová je se svým Smetanovým triem úspěšná celosvětově, navíc skvěle vypráví. Třeba o vztahu k Bohuslavu Martinů a Josefu Páleníčkovi nebo o potížích se soustředěným hraním. Do Vizitky ji pozvala Markéta Kaňková.
Související
-
Klavíristka Nikol Bóková: Měla jsem ukrutnou potřebu skládat věci pro svou vlastní radost
Poslechněte si celou Vizitku, ve které Nikol Bóková detailně mluví o skládání elektronické hudby, o spolupráci se svým triem a také o tom, jak skončila její studia cembala.
-
Soudobá hudba mi teď dává daleko větší smysl než ta stará, říká klavírista Miroslav Beinhauer
Miroslavu Beinhauerovi je sedmadvacet, dělá si doktorát na JAMU a patří mezi nejtalentovanější tuzemské interprety hudby 20. a 21. století.
-
Klavír je nejlepší důvěrník. Jako dítě jsem s ním trávil víc času než s vrstevníky, říká Ivo Kahánek
Ivo Kahánek, jedenačtyřicetiletý absolvent pražské HAMU, patří mezi nejúspěšnější klavíristy střední generace. Na repertoáru má skladby od baroka po modernu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.