Buďme drzí a používejme AI tak, jak by se nemělo. Pokusila jsem se o to ve své knize, říká filozofka nových médií Dita Malečková
Je podle ní dobré mít přátelský vztah s technologiemi, ale je taky dobré je chránit, aby nebyly v područí velkých firem. „AI skrze mé texty vyhmátla styl, kterým píšu, pochopila vzorec v mém myšlení,“ říká autorka první české knihy napsané spolu s umělou inteligencí Karolíně Koubové. Kdy se jí daří nemyslet a čím je pro ni inteligentní příroda? Repríza z 26. 6. 2024.
Související
-
Trochu fikce, trochu fake news. Rád měním média i styl, říká vizuální umělec Pavel Kopřiva
„Víc než umělecký svět mě formovaly technologie. Vyrůstal jsem na sedadle spolujezdce tátovy tatrovky, byl jsem dítě fabrik,“ vzpomíná rodák z Bíliny Pavel Kopřiva.
-
Umění má schopnost reflektovat úzkosti, nikdy by je ale nemělo ilustrovat, říká Jiří David
Ačkoliv v současné době vystavuje pro sebe atypické skleněné vázy, poslední rok a půl se multimediální umělec Jiří David věnuje hlavně obrazům.
-
Skoro všechno, co dělám, nevytvářím, ale přebírám, říká intermediální umělec David Možný
To pravé médium pro sebe brněnský umělec David Možný našel v roce 2000. Tehdy si totiž koupil první počítač a nadobro tak zahodil procesuální kresbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.