Trochu fikce, trochu fake news. Sériová výroba mě nebaví, raději měním média i styl, říká vizuální umělec Pavel Kopřiva
„Víc než umělecký svět mě formovaly technologie. Vyrůstal jsem na sedadle spolujezdce tátovy tatrovky, byl jsem dítě fabrik,“ vzpomíná rodák z Bíliny Pavel Kopřiva. Umění se ale chtěl věnovat odmala, v Jablonci vystudoval tvorbu bižuterie a na UMPRUM sklo. Zvládnuté řemeslo ovšem nejraději opouští ve prospěch práce s novými médii; může tak lépe komentovat fungování společnosti, na které ho fascinuje zejména manipulace všeho druhu. Do Vizitky ho pozval David Hamr.
Související
-
Umění má schopnost reflektovat úzkosti, nikdy by je ale nemělo ilustrovat, říká Jiří David
Ačkoliv v současné době vystavuje pro sebe atypické skleněné vázy, poslední rok a půl se multimediální umělec Jiří David věnuje hlavně obrazům.
-
Hledat lahve po kontejnerech je radost jako houbaření, říká autorka PET artu Veronika Richterová
Jako malá vytahovala z košů špejle od nanuků a vyráběla z nich parkety pro panenky. Později přidala malování na překližku, plastiky ze smaltu a mozaiky z kousků suti.
-
Sklářských řemeslníků je jako šafránu. UNESCO může na neblahý stav upozornit, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá hlavního kurátora Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petra Nového a uměleckého skláře, sklářského výtvarníka a pedagoga Václava Řezáče.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.