Amazonští indiáni mi říkají Honza Nebojsa, vypráví malíř a milovník přírody Jan Dungel
Podstatné je pro něj vracet se na stejná místa a přiznává, že v Amazonii vyhledává ta těžce přístupná. Rád medituje nad krásou přírody. Ve Venezuele zjistil, že je hledačem krásy. Spřátelil se s tamními indiány, se kterými si dokáže dlouze povídat u ohně. Řeč je taky o rituálních nocích i o tom, jak se ho indiánské děti bojí – ovšem jen do chvíle, než vytáhne štětec, barvy a začne malovat. Repríza z 25. června 2024.
Související
-
Nejdřív selfie, pak se něco dozvědět. Jdeme cestou vizuálů, říká šéf Přírodovědeckého muzea Macek
„Když u nás strávíte celý den, dozvíte se o přírodě takových věcí, že vám z toho praskne hlava,“ říká Ivo Macek, ředitel Přírodovědeckého muzea.
-
Nejraději chodím v noci, může být i vánice. V lesním interiéru se cítím bezpečně, říká Roman Szpuk
Šumavská příroda, hvězdy nad hlavou a spacák pod ní. Romana Szpuka znají čtenáři hlavně jako jednoho z hrdinů knihy Raději zešílet v divočině.
-
Mojí prací je poznávání krajiny, obrazy jsou jen obal, říká hyperrealista Adam Kašpar
Do lesa chodil meditovat, ale došlo mu, že je škoda před přírodou zavírat oči. Absolvent AVU Adam Kašpar přírodu studuje, žije a realisticky maluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.