Ráda vytahuju polozapomenuté české básníky, říká hudebnice Monika Načeva
Nejdůležitější je pro ni text, respektive báseň. Deset autorů – outsiderů, kteří nebyli během života oceněni, napsali básně zhudebněné na její nové desce Jdem temným dnem, kde se dá slyšet i dech z kosmu. „U herectví se v mém případě nedá mluvit o tvorbě, spíš existuju na jevišti,“ říká ve Vizitce. Proč má ráda dětského diváka? A jak se dostala k nedokončeným básním Věry Jirousové? Ptá se Ondřej Cihlář.
Související
-
Realizovaná svoboda Načevy, Michaely Turcerové a Véronique Serret v Sedmém nebi Pavla Klusáka
Pavel Klusák sestavuje playlist Sedmého nebe vždycky ve čtvrtek. Tentokrát pouští a komentuje novou hudbu, která má jeden společný rys...
-
Chtěla jsem být v hudebním doupátku, ke kterému název Lanugo odkazuje, říká Markéta Foukalová
Frontmanka alternativně popové kapely Lanugo mluví s Karolínou Koubovou o tom, co jí přináší její sólové projekty nebo proč je pro ni v textech tolik důležitá čeština.
-
Poslouchat ticho, soustředit se na hudbu. Daleko od lidí v americké přírodě jsem šťastná
„První roky byly plné nepochopení, lidé mě nepřijímali. Musela jsem na sobě pracovat a postupně jsem získala publikum, které mě následuje dodnes. “
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.