Winterbergova poslední cesta. Železniční roadstory podle bestselleru Jaroslava Rudiše

26. únor 2023

Wenzelu Winterbergovi je sto let a rozhodl se vrátit do života. S pečovatelem Janem Krausem se vydávají po železniční trati napříč Evropou po stopách Winterbergovy dávno zmizelé lásky Lenky. Dobrodružná cesta skrze velké i malé dějiny podle bedekru z roku 1913 nevede jen z Berlína do Sarajeva, ale také do vlastního nitra. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Dramatizace: Eva Blechová
Hrají: Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Magdaléna Borová, Petra Bučková, Karel Dobrý, Karel Heřmánek ml., Pavla Tomicová, Jakub Žáček a další
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Michaela Škultéty
Zvukový mistr: Tomáš Pernický
Zvukový design: Jan Trojan
Hudba: Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 26. 2. 2023

Jan Kraus, rodák z Vimperka, nebyl v Čechách od své emigrace do Německa koncem osmdesátých let. Živí se jako pečovatel, „převozník, který doprovází námořníky na konci života na druhý břeh“. Jedním z nich je i stoletý Wenzel Winterberg, bývalý berlínský tramvaják trpící záchvaty historie. Ten se však ze své „plavby“ nečekaně vrátí do života. A co víc, přemluví Krause, aby spolu s ním podnikl cestu vlakem z Berlína do Sarajeva a pomohl mu najít vraha své dávné lásky Lenky Morgensternové, která zmizela s počátkem války. Putování podle bedekru z roku 1913 je zavede do libereckého krematoria, o jehož stavbu se zasadil Winterbergův otec, na bojiště bitvy u Hradce Králové, která prochází Winterbergovým srdcem, do Vídně, Brna, Budapešti i Záhřebu.

Pro každého z té zvláštní, nesourodé dvojice železničních poutníků je to ale především cesta k odsouvaným stínům vlastní minulosti. Proč se Jan Kraus tolik bojí návratu do Čech? Z jakého důvodu je Winterberg tak posedlý hledáním Lenčina vraha? Kdo byla Carla a kdo byl Angličan? A proč se dnes neumíme dívat skrz historii?

Pro spisovatele Jaroslava Rudiše je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Záhy po německém vydání se dílo stalo literární událostí. V roce 2019 byla kniha nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 získala ocenění Chamisso-Preis/Hellerau. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty a česká podoba (vydal Labyrint) získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.

autor: Eva Blechová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...