Winterbergova poslední cesta. Železniční roadstory podle bestselleru Jaroslava Rudiše

26. únor 2023

Wenzelu Winterbergovi je sto let a rozhodl se vrátit do života. S pečovatelem Janem Krausem se vydávají po železniční trati napříč Evropou po stopách Winterbergovy dávno zmizelé lásky Lenky. Dobrodružná cesta skrze velké i malé dějiny podle bedekru z roku 1913 nevede jen z Berlína do Sarajeva, ale také do vlastního nitra. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Dramatizace: Eva Blechová
Hrají: Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Magdaléna Borová, Petra Bučková, Karel Dobrý, Karel Heřmánek ml., Pavla Tomicová, Jakub Žáček a další
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Michaela Škultéty
Zvukový mistr: Tomáš Pernický
Zvukový design: Jan Trojan
Hudba: Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 26. 2. 2023

Jan Kraus, rodák z Vimperka, nebyl v Čechách od své emigrace do Německa koncem osmdesátých let. Živí se jako pečovatel, „převozník, který doprovází námořníky na konci života na druhý břeh“. Jedním z nich je i stoletý Wenzel Winterberg, bývalý berlínský tramvaják trpící záchvaty historie. Ten se však ze své „plavby“ nečekaně vrátí do života. A co víc, přemluví Krause, aby spolu s ním podnikl cestu vlakem z Berlína do Sarajeva a pomohl mu najít vraha své dávné lásky Lenky Morgensternové, která zmizela s počátkem války. Putování podle bedekru z roku 1913 je zavede do libereckého krematoria, o jehož stavbu se zasadil Winterbergův otec, na bojiště bitvy u Hradce Králové, která prochází Winterbergovým srdcem, do Vídně, Brna, Budapešti i Záhřebu.

Pro každého z té zvláštní, nesourodé dvojice železničních poutníků je to ale především cesta k odsouvaným stínům vlastní minulosti. Proč se Jan Kraus tolik bojí návratu do Čech? Z jakého důvodu je Winterberg tak posedlý hledáním Lenčina vraha? Kdo byla Carla a kdo byl Angličan? A proč se dnes neumíme dívat skrz historii?

Pro spisovatele Jaroslava Rudiše je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Záhy po německém vydání se dílo stalo literární událostí. V roce 2019 byla kniha nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 získala ocenění Chamisso-Preis/Hellerau. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty a česká podoba (vydal Labyrint) získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.

autor: Eva Blechová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.