Nádraží, krematoria, bojiště… S Winterbergem a Krausem napříč historií

3. březen 2023

Román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, který vyšel nejprve v roce 2019 v němčině v mnichovském nakladatelství Luchterhand a o tři roky později v překladu Michaely Škultéty v Labyrintu, má nyní i svou rozhlasovou podobu.

Vltavský Radioseriál natočil v úpravě Kláry Novotné režisér Aleš Vrzák a do hlavních rolí třídílné dramatizace obsadil Oldřicha Kaisera a Vladimíra Javorského. Ti jako hrdinové Rudišova románu – stoletý liberecký rodák a sudetský němec Winterberg, a jeho ošetřovatel Kraus – cestují podle bedekru z roku 1913 po tratích rakousko-uherských železnic, a putují tak zároveň i dějinami střední Evropy.

Rudišův bludný hrdina Winterberg (ahasverovský typ podobný předchozím postavám jeho románů – železničáři Nebelovi a portýru Flajšmanovi z románu Grandhotel) je rodákem z předválečného Liberce, tehdy německého Reichenbergu. Fascinován železnicí, krematorii a historickými bojišti, bloudí společně se svým ošetřovatelem Krausem střední a jižní Evropou. Několik zastávek mají i ve Winterbergově v rodném Liberci, kde fascinováni nádražím, budovou krematoria nebo staroněmeckým radničním sklípkem.

V rozhlasovém seriálu se vydávame po jejich stopách.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.