Vztahy mezi manželi Stodolovými jsme objevovali skrze naše vlastní vztahy, říká režisér Petr Hátle
Do kin přichází film s prostým, ale všeříkajícím názvem: Manželé Stodolovi. Věnuje se vraždám seniorů, které na začátku milénia páchala zmíněná brutální dvojice. Konec filmu se vrací i k policejním rekonstrukcím zločinů. Zrůdné vrahy hrají Lucie Žáčková a Jan Hájek. A hrají je skvěle.
Hned po uvedení snímku se objevily otázky, proč o Stodolových vůbec točit, jaký význam má stavět jim pomník skrze filmové médium a žánr hraného filmu. „Pomník jim nestavíme,“ hájí filmaře režisér Petr Hátle. „Stodolovi jsou lidi, naši sousedé a známí, kteří dělají strašné věci. Když o nich a jejich motivacích nebudeme mluvit, vrhneme tak zbytečné stíny na něco, co bychom jinak mohli pochopit a srovnat se s tím. Třeba na přístup policie k vyšetřování takových zločinů před a po odhalení Stodolových,“ pokračuje.
Původně Hátle připravoval dokument. Během sběru materiálu ale zjistil, že nechce natočit další detektivku, ale jde mu o vztah Stodolových. „To, že jsou manželé a vraždí v páru, je velmi neobvyklé. Zajímalo mě, co dva lidi, kteří se, řekněme, milují, vede k tomu, že žijí v toxickém vztahu a společně dělají hrozné věci. Především o tom náš film je,“ popisuje, jak se vyvíjely koncepce a žánr snímku.
Zafungovaly i vztahy mezi herci
S manžely Stodolovými, kteří si odpykávají doživotní trest ve vězení, se tvůrci filmu scházet nechtěli. Faktické informace pro scénář tvůrcům dodal tehdejší vyšetřovatel případu, a co se týče psychologie, své si – vedle režiséra – řekli i herci. „Všichni společně, tedy já i Lucie Žáčková s Janem Hájkem, jsme do věci vnášeli zkušenosti z našich vlastních vztahů, i ze vztahů našich známých. Jejich prostřednictvím jsme objevovali vztah mezi vraždícími Stodolovými. Spousta lidí žije v nezdravých vztazích, které vedou k hrozným koncům. Ne tak hrozným, jako je vraždění manželů Stodolových, ale hrozným kvůli důsledkům pro jednotlivého člověka,“ říká Petr Hátle.
Úspěch filmu Manželé Stodolovi na festivalu v estonském Tallinu ho, jak říká, přivádí k další obhajobě filmu. „Tamní diváci, kteří Stodolovy pochopitelně vůbec neznali, se po projekci zamýšleli obecně nad principy zla, a kde se stala chyba. Pochopili, že náš film není jenom seznam vražd, a už vůbec ne oslava Stodolových, ale je o jednom toxickém vztahu, který vede k příšerným věcem.“
Související
-
Spolufinancování FAMU skrze mecenáše nebo nadaci? Proč ne, říká nový děkan FAMU David Čeněk
FAMU bude mít nového děkana. Akademický senát zvolil dosavadního proděkana Davida Čeňka. Funkce se ujme v květnu.
-
Přišla, zůstala, zvítězila. Nejlepší český snímek roku 2023 je podle filmových kritiků Přišla v noci
Snímek obdržel i cenu za režii a cenu pro nejlepší herečku, kterou získala Simona Peková za roli Valerie.
-
I v národním obrození je vidět smysl Čechů pro humor, říká režisérka série Dcera národa Groșan
Karel Havlíček Borovský po sobě zanechal dceru. Chopili se jí obrozenci a chtěli ji přetvořit v symbol pro české ženy. Ale narazili…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.