Vzpomínka na herce Jiřího Pechu: Záznam představení Divadla Husa na provázku Velký vandr

28. únor 2019

Rozhlasová verze představení Divadla Husa na provázku, nazvaná Velký vandr, je řetězem epizod ze života moravského polárníka Jana Eskymo Welzla. Svérázného muže přezdívaného také „Arctic Bismarck“, ztvárnil herec Jiří Pecha, který dnes ráno zemřel ve věku 74 let.

Eskymo Welzla proslavili ve dvacátých letech 20. století redaktoři brněnských Lidových novin. Pro jeviště napsal hru Miloš Pospíšil, rozhlasové úpravy, která je koncipovaná jako komentovaný přenos představení, se ujali Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer.

Napínavý životní příběh Jana Welzla (1868 – 1948), dobrodruha, který z moravského Zábřehu odešel dobývat arktické oblasti už za Rakouska-Uherska, aby se po krátkém návratu do Československé republiky definitivně rozhodl k životu na „Severu“, zachytili ve svých knihách nejen Bedřich Golombek a Edvard Valenta. Díky pohotovým redaktorům, kteří zaznamenali Welzlova vyprávění, lze dodnes žasnout nad neobyčejným osudem člověka, který se stal zlatokopem, lovcem, náčelníkem eskymáků nebo nejvyšším soudcem v Nové Sibiři.

Zobrazit postavu a historky Jana Welzla pro jeviště se podařilo zrealizovat tehdejšímu Divadlu na provázku. Premiéra s podtitulem Podivuhodní skutkové moravského zámečníka na Zlatém severu proběhla 28. října 1976. V původní verzi účinkovaly dnes již známé osobnosti legendárního studiového divadla – kromě Jiřího Pechy a Miroslava Donutila, to byli např. František Derfler, František Kocourek a Dagmar Bláhová.

Zemřel herec Jiří Pecha, loupežník z pohádky Lotrando a Zubejda

Herec Jiří Pecha

Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let. Měl dlouhodobé zdravotní potíže. Potvrdila to mluvčí divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová. Podle ní Pecha zemřel ve čtvrtek ráno. Na budově divadla už visí černý prapor.

První dva zmínění aktéři, v rolích Eskyma Welzla a redaktora Lidových novin, jsou zaznamenáni i v rozhlasové nahrávce. Ta ovšem vychází z obnovené verze slavné inscenace, která si odbyla premiéru 14. června 1994. Úspěch Velkého Vandru stojí na bravurní dramaturgicko-režijní interpretaci Petra Oslzlého a Petera Scherhaufera i na jejich spolupráci s autorem scénáře Milošem Pospíšilem a hudebním skladatelem Milošem Štědroněm, který napsal do životopisného jevištního pásma temperamentní a humorně nadsazené songy.

Svěží a vtipné dílo se podařilo zachovat i v rozhlasové podobě. Inscenace vznikla v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1998 v režii Zdeňka Kozáka a dramaturgii Svatavy Morávkové.
Polárníka Eskymo Welzla ztvárnil Jiří Pecha, dále – ve významné míře – účinkují: Miroslav Donutil, Ivana Hloužková, Gabriela Ježková, Vladimír Hauser, Pavel  Zatloukal, Radim Fiala, Roman Slovák, Michal Bumbálek, Václav Svoboda, Andrea Marečková a Petr Oslzlý.

 

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...