Vzácné fresky i černá kuchyně. Rekonstrukce domu s gotickými sklepy vyhrála soutěž Památka roku 2021 a otevře se na Den architektury

29. září 2022

Motto letošního ročníku festivalu Den architektury zní „Nebourej, transformuj!“ a jeho hlavním tématem jsou rekonstrukce a obnovy. Příkladem povedené transformace historického objektu v centru Prahy je i Středisko volného času Jednička, které vzniklo v památkově chráněné historické budově v Truhlářské ulici. Rekonstrukce byla dokončená loni a vyhrála soutěž Památka roku 2021, pořádanou Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

„Když jsme sem přišli, stav domu byl žalostný a hrozilo, že se zřítí. Částečně tu byly ještě kanceláře po firmě, která stavěla Palladium, jinak tu žili bezdomovci, toulavé kočky a holubi,“ říká architekt Jan Karásek z ateliéru KAVA, které navrhlo rekonstrukci a dostavbu objektu v Truhlářské 8.

Stojíme v gotických sklepech, z nichž je dnes divadelní sál a foyer. „Sklepy patřily třem zbouraným domům a na nich byl postaven současný několikrát přestavovaný dům,“ popisuje Jan Karásek. Mezi historicky nejhodnotnější prvky stavby patří nejen gotické sklepy, ale také prostor první toleranční modlitebny v Praze, interiérové fresky, barokní krov nebo dřevěné trámové stropy. „Čekali jsme, že v prostoru modlitebny najdeme malby, ale netušili jsme, že tu byly i další malované prostory, zřejmě byt faráře. A takových překvapení nás čekalo daleko víc. Jedním z nich byla i černá kuchyně, kterou jsme nechali částečně odkrytou v dnešní kavárně,“ ukazuje Jan Karásek v přízemí. 

Architekti zároveň navrhli dostavbu venkovní schodišťové věže s výtahem. „Měli jsme jasno v tom, že musí být v kontrastu s původním domem a že na první pohled musí být jasné, že jde o stavbu z 21. století,“ popisuje architekt a míří po nových betonových schodech do prvního patra domu.

Po stopách gotiky, baroka i současné architektury se můžete vypravit během festivalu Den architektury, a to v pátek 30. září. Středisko volného času Jednička bude otevřené od 15 do 18 hodin. Komentované prohlídky začínají v 15 a 17 hodin.
Více informací naleznete na webu www.denarchitektury.cz.

Spustit audio

Související