Na Den Architektury poprvé do Šlechtovky. Zvenku je to pražská stavba z 19. století, uvnitř raně barokní letohrádek, říká architekt

30. září 2021

Opravená Šlechtova restaurace v pražské Stromovce, původně lovecký letohrádek z konce 17. století, se o víkendu poprvé otevře veřejnosti. A to v rámci festivalu Den architektury. Vypravit se do slavné Šlechtovky můžete v sobotu mezi 15. a 18. hodinou nebo v neděli mezi 10. a 13. hodinou.

Náročná oprava desítky let zavřené a chátrající památky začala v létě 2017 a letos byly po řadě průtahů dokončeny stavební a restaurátorské práce v hlavním sále. „V tuto chvíli je obnovená historická budova, tedy původně raně barokní jádro a jeho novogotické přístavby z poloviny 19. století. K tomu vznikla ještě replika klasicistního domečku, který spadl po povodních 2002. Zatím bohužel nedošlo na technologie restaurací, takže je obnovená pouze stavební podstata budovy,“ popisuje architekt a pedagog Mikuláš Hulec z kanceláře Hulec a Špička Architekti, která navrhla projekt rekonstrukce.

Šlechtova restaurace ve Stromovce, 23. září 2021

V barokním sálu s renovovanou štukovou výzdobou zaujmou především repliky fresek Jana Jakuba Stevense ze Steinfelsu a autenticky dochovaná grotta s fontánou a barevnou výzdobou. „Evokovala romantickou jeskyni s kašnou, kterou jsme obnovili jako barokní repliku, ale na grottě je nezajímavější, že je zdobená českým drceným křišťálem a její klenba je zdobena tisíci přísně chráněných lastur z českých řek. I na sběr jejich mrtvých schránek bylo třeba žádat ministerstvo životního prostředí o speciální povolení,“ říká Mikuláš Hulec.

Čtěte také

V prvním patře se dá vyjít na venkovní terasu, tedy na střechu novogotické kolonády. „Zatím je tu pusto prázdno, ale v budoucnu se tu plánuje cukrárna a dole pod námi v arkádě bude terasa vnitřní restaurace. Pak ještě vznikne veliká venkovní restaurace až pro 500 lidí, která bude obsluhována zvenku z kolonády,“ popisuje architekt, jak si budoucnost Šlechtovy restaurace můžeme představit. A kdy to tak bude? „Město jako investor říká příští rok, ale já to pesimisticky odhaduji ještě tak na tři roky,“ odpovídá.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?