Vlaky, tramvaje i metro, vše na míru. Výtvarné umění vtrhlo na koleje
Z jejich návrhů se vyrábějí tramvaje pro mnohá evropská města, nové nedávno vyjely i v Praze. Vlaky typu elektrická jednotka potěší tvarem, prostorností i přívětivým interiérem.
Vlaky, tramvaje i metro, vše na míru – vycházejí z inspirace a spolupráce Tomáše Chludila, Šárky Masojídkové, Tomáše Růžičky, Denisy Milotové, Kryštofa Davida, Jakuba Vlkavce a Michala Gábriže. To jsou jména mladých průmyslových designérů, jejichž sochou či obrazem jsou prostředky hromadné dopravy.
Studio Industrial design Škoda Group má svůj rukopis. Škoda Group, jediné studio zabývající se designem kolejových vozidel v Čechách, před lety postavila vlastní tým designérů oproti občasné spolupráci s externími návrháři. Pracují v něm absolventi oboru průmyslový design na Fakultě architektury ČVUT a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. „A to je výhra,“ říká současný viceprezident výroby Laurent Fromont.
Tvarosloví je stejně důležité jako funkce stroje
Ve studiu i ve výrobní hale nás návrháři přenesou do svého světa, uvedou do práce průmyslového designéra propojujícího umění, krásu stroje s neoddiskutovatelnou funkčností. Cestou tramvají i vlaků od výtvarného návrhu až po výjezd z tovární haly nás provedou designéři Škoda Group a jejich kolegové.
Související
-
První elektrické tramvaje pro Prahu navrhl architekt Jan Kotěra. Po Praze jezdily až do roku 1974
Čtyřicítka tramvají a dva trolejbusy různého stáří lákají o víkendech návštěvníky do Muzea MHD v pražských Střešovicích.
-
Kudy z metra ven? Čitelná Praha pomůže turistům i místním, říká grafický designér Tomáš Machek
Pražské metro, stanice Palmovka. Právě zde můžeme narazit na nové informační cedule, testované v rámci projektu Čitelná Praha. Nový navigační systém navrhlo studio Side2.
-
Kotěra je autorem jediné pražské tramvaje. Secesnímu salónnímu vozu se říká primátorská tramvaj
Ačkoli se už desítky let traduje, že Kotěra navrhl i další pražské tramvaje, podle nejnovějších zjištění je jeho dílem jen umělecky pojatý vůz, tzv. „primátorská tramvaj“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.