Oděv jako architektura, surové šperky nebo zdravotní pomůcka, za kterou se není třeba stydět. Nejlepší designéři získají Ceny Czech Grand Design

Kudy z metra ven? Čitelná Praha pomůže turistům i místním, říká grafický designér Tomáš Machek

Pražské metro, stanice linky B, Palmovka. Právě tady už můžeme narazit na nové informační cedule, testované v rámci projektu Čitelná Praha. Nový navigační systém vynesl Tomáši Machkovi a Richardu Jarošovi ze studia Side2 finálovou nominaci v kategorii Grafický designér.

„Na Palmovce testujeme náš návrh na původních nosičích, což bylo rychlé a snadné řešení. Ideálně ale chceme změnit nejen grafiku a typografické řešení, ale i podobu nosičů a jejich umístění,“ popisuje přímo na nástupišti metra Tomáš Machek. Na první pohled nejviditelnější změnou je nová barevnost – cedule jsou tmavé, antracitové, bezpatkové písmo bílé. „Řada z nás si vzpomene na řešení z 80. let, které tuto barevnost využívalo také a my jsme se k ní rádi vrátili,“ vysvětluje designér.

Cedule nového orientačního systéme ve stanici metra Palmovka

Studio Side2 na návrhu systému spolupracovalo s typografickým studiem Superior Type, které navrhlo nové písmo Prague Citizen, a s architekty ze studia A69. Společně vyhráli mezinárodní soutěž, do které se přihlásilo celkem 16 týmů. Zavádění nového navigačního systému bude postupné a potrvá několik let. „Nejde jen o nosiče a cedule. Náš systém se propíše do všech trasování MHD i pěší chůze. Navíc, vyvíjíme nové prvky, které Praze dosud chyběly. A změnit se musí i směrovky k jednotlivým cílům, ty dvacet let staré hnědé cedule, které jsou v pěších zónách předimenzovány,“ dodává Tomáš Machek.

Spustit audio

Související