Viola – naše láska. Pořad k šedesátiletí významného pražského divadla
Pořad reflektuje nejen slavnou minulost, nýbrž především živoucí současnost této výjimečné pražské scény. A to prostřednictvím rozhovorů s herci a herečkami i s bývalým či současným vedením, pro něž se Viola stala láskou. Rozhovory doplňují ukázky z nejemblematičtějších inscenací.
V tomto roce uplyne šedesát let od okamžiku, kdy se v malém sálku na pražské Národní třídě počala psát historie scény, která je dnes významným fenoménem Prahy – Divadla Viola. K letošnímu jubileu připravili Lída Engelová a Jaroslav Someš rozhlasový pořad s názvem Viola – naše láska, který chce zmapovat „životní příběh“ Divadla Viola, ohlédnout se za jeho minulostí a především představit jeho současnou tvář.
Viola – to magické místo v srdci Prahy
Pořad sleduje historii, která začíná v roce 1963, kdy Viola byla Poetickou vinárnou a zaznívala tam poezie a jazz. Vzpomíná na léta normalizace, kdy se Viole dařilo udržovat vysokou uměleckou úroveň a zároveň poskytovat platformu umlčovaným a pro režim „nepohodlným“ umělcům. Především však pořad hovoří o dnešním Divadle Viola, které se stalo scénou s ojedinělou šíří repertoáru, která sahá od literárních večerů až po dramatické texty a komorní hry.
Po celou dobu existence Violy však jedno zůstává pro její večery společné – důraz na krásu mluveného slova, odrážející lásku všech zúčastněných k naší mateřštině. Převážnou část inscenací spojuje také jejich humorné ladění – podle staré pravdy, že humor je kořením života.
V programech Violy, čerpajících z tvorby významných klasických i současných autorů, se ve Viole večer co večer návštěvníci setkávají se špičkovými uměleckými osobnostmi, herci, režiséry, ale i hudebníky. Autoři rozhlasového pořadu proto oslovili některé z nich s otázkou, jak zdejší prostředí vnímají a proč tu rádi účinkují. V pořadu zazní také řada ukázek z repertoáru Violy. Na archivních snímcích uslyšíme hlasy legendárních herců, jejichž tváře připomínají fotografie na stěnách sálku. Ukázky ze současného bohatého programu Violy pak můžeme brát jako pozvánku k návštěvě některé z inscenací.
Související
-
Tichý blázen Ota Pavel aneb Život je krásný i krátký
Jaký vlastně byl? Jaká dramata v sobě nesl a čím čelil mizérii doby? Rozhlasová kompozice o spisovateli, rozhlasovém redaktoru, sportovci a rybáři Otu Pavlovi.
-
Školství a vzdělanost v zemích Koruny české. Jak se s potřebou vzdělanosti vyrovnávali naši předci?
Několik kapitol z dějin českých učitelů, žáků, školských zákonů, reforem a budov. Poslechněte si pořad inspirovaný tematickým vydáním Velkých dějin zemí Koruny české.
-
Jazzman v politice. Zapomenutý příběh Emila Ludvíka
Večer na téma představí Emila Ludvíka nejen jako hudebníka, ale také jako člověka, který po roce 1948 několikrát vstoupil do veřejného dění jako obhájce lidských práv.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.