Školství a vzdělanost v zemích Koruny české. Jak se s potřebou vzdělanosti vyrovnávali naši předkové?
Jakou cestou prošlo školství v českých zemích od svých středověkých počátků, kdy bylo dostupné jen úzké elitě, až ke vzdělávání v 21. století? Několik kapitol z dějin českých učitelů, žáků, školských zákonů, reforem a budov přináší vltavský pořad, inspirovaný tematickým vydáním Velkých dějin zemí Koruny české. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Zvukový mistr: Ladislav Čurda
Premiéra: 24. 3. 2021
S několika spoluautory Velkých dějin zemí Koruny české – Školství a vzdělanost se dotkneme otázek, které ve vztahu ke vzdělání řešíme až do dnešních dnů. Připomene, že veřejnou, obecně dostupnou školu (bez sociálních překážek) máme v českých zemích už od středověku. Dotkneme se úlohy paměti v učebním procesu, nevynecháme roli církevních řádů, zejména jezuitského, zastavíme se u podoby školních budov a samozřejmě připomeneme, že povinná školní docházka je produktem osvícenského státu, v našem případě habsburské monarchie za císařovny Marie Terezie. Školské reformy se od 19. století odehrávají nepřetržitě a ne vždy jsou veřejností vítány: naléhavou otázkou je i rovnoprávný přístup dívek ke vzdělání.
Škola je také významným tématem v umění – nejen v literatuře, ale i v hudbě. Literární a hudební ukázky jsou často výmluvnější než odborný výklad.
Role státu v oboru vzdělání je problém, jehož řešení se v dějinách daří se střídavým úspěchem posouvat. Jaké nároky přinese současnost na učitele i žáky, jsme ještě nedávno vůbec netušili. Večer na téma Školství a vzdělanost v zemích Koruny české přináší výběrový přehled o tom, jak se s potřebou vzdělanosti vyrovnávali naši předkové.
Související
-
Jazzman v politice. Zapomenutý příběh Emila Ludvíka
Večer na téma představí Emila Ludvíka nejen jako hudebníka, ale také jako člověka, který po roce 1948 několikrát vstoupil do veřejného dění jako obhájce lidských práv.
-
Ženy v hudbě. Nenechte si ujít speciální program k Mezinárodnímu dni žen
Nejzajímavější nahrávky z playlistu Evropské vysílací unie vybírají hudební redaktorky Alena Maršíková Michálková a Michaela Vostřelová, uvádí Klára Fleyberková.
-
Kauza Fučík. Nejprve papírová ikona a mučedník, pak zavržený idol komunistů
Kdo byl doopravdy Julius Fučík, popravený ve čtyřiceti letech nacisty 8. září 1943 v berlínském Plötzensee?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka