Tichý blázen Ota Pavel aneb Život je krásný i krátký
Před padesáti lety zemřel Otto Popper, kterého dnes známe jako prozaika Otu Pavla. Jaký vlastně byl? Co se skrývá za jeho melancholickou tváří? Jaká tichá dramata v sobě nesl a čím čelil mizérii doby? Jak psal a proč pro něj byla podstatná přátelství a mezilidské vztahy? Tyto a mnohé jiné otázky byly podnětem ke vzniku pořadu, jehož reprízu k připomenutí smutného výročí zařazujeme. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 1967 vyšla kniha Plná bedna šampaňského a znamenala důležitý mezník v tvorbě jejího autora, Oty Pavla (1930–1973). Spisovatele, rozhlasového redaktora, novináře, sportovce, rybáře. Duše čisté i křehké, básníka dětství, řeky a jemné nostalgie.
Ota Pavel dokázal psát o sportovcích s neobyčejným vhledem, účastným a jemným, až máte dojem, že sportovní prostředí bylo pouhou kulisou lidského dramatu. Současně byl básníkem, milujícím samotu, který se však nebojí velkého a rušného světa stadionů a závodů. Děděná duševní nemoc jej vyčerpávala, bránila mu v soustavné činnosti, přesto pro něj psaní bylo bytostnou potřebou, znovu povstáváním, léčebným procesem. Psal pomalu, těžce, jeho věty se rodily bolestně, avšak z jeho textů dýchá průzračnost. „Psaní mu sice duševně pomáhalo, ale zároveň ho fyzicky ničilo, ocitl se v začarovaném kruhu,“ prohlásil o něm kdysi přítel Arnošt Lustig.
O vztahu mezi Arnoštem Lustigem a Otou Pavlem vyprávěl Pepi Lustig a fotograf Vratislav Tachezy. Autorovou písemnou pozůstalostí nás provedl a nad málem nečitelnými rukopisy se pozastavil Petr Kotyk, autor skvělé knihy Krásně jsem si početl. Na Otu Pavla zavzpomínal jeho syn Petr a fotbalový internacionál Ján Geleta. Reflexí přispěl čtenář Pavlových knih, současný kapitán fotbalové Dukly Praha Marek Hanousek. Z archivních záznamů zazněl hlas spisovatele, jeho manželky Věry a matky Hermíny.
Čtěte také
Celý pořad doprovází spisovatelova oblíbená hudba a prostupují jej fragmenty z méně známých Pavlových textů z pozůstalosti v pozoruhodné interpretaci Vladimíra Javorského. Textů Arnošta Lustiga se ujal Václav Vašák.
Související
-
Ota Pavel: Když jsem umíral, viděl jsem řeku. Pásmo z textů z pozůstalosti a dopisů
Spisovatel a sportovní reportér podává zprávu o lásce ke svému řemeslu i bolesti z něj plynoucí.
-
Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...