Tichý blázen Ota Pavel aneb Život je krásný i krátký

Ota Pavel (1968)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ota Pavel (1968)

Před čtyřiceti lety vyšla kniha Plná bedna šampaňského a znamenala důležitý mezník v tvorbě jejího autora, Oty Pavla (1930–1973). Spisovatele, rozhlasového redaktora, novináře, sportovce, rybáře. Duše čisté i křehké, básníka dětství, řeky a jemné nostalgie. A právě jemu byl věnován poslední vltavský Večer na téma v roce 2017.

Ota Pavel dokázal psát o sportovcích s neobyčejným vhledem, účastným a jemným, až máte dojem, že sportovní prostředí bylo pouhou kulisou lidského dramatu. Současně byl básníkem, milujícím samotu, který se však nebojí velkého a rušného světa stadionů a závodů. Děděná duševní nemoc jej vyčerpávala, bránila v soustavné činnosti, přesto pro něj psaní bylo bytostnou potřebou, znovu povstáváním, léčebným procesem. Psal pomalu, těžce, jeho věty se rodily bolestně, avšak z jeho textů dýchá průzračnost. „Psaní mu sice duševně pomáhalo, ale zároveň ho fyzicky ničilo, ocitl se v začarovaném kruhu,“ prohlásil o něm kdysi přítel Arnošt Lustig.

03385204.jpeg

Jaký vlastně Ota Pavel byl? Co se skrývá za jeho melancholickou tváří? Jaká tichá dramata v sobě nesl a čím čelil mizérii doby? Jak psal a proč pro něj byla podstatná přátelství a mezilidské vztahy? Tyto a mnohé jiné otázky byly podnětem ke vzniku pořadu, věnovanému Otovi Pavlovi, který stanice Vltava vysílala pod názvem Tichý blázen Ota Pavel aneb Život je krásný i krátký.  

O vztahu mezi Arnoštem Lustigem a Otou Pavlem vyprávěl Pepi Lustig a fotograf Vratislav Tachezy; autorovou písemnou pozůstalostí nás provedl a nad málem nečitelnými rukopisy se pozastavil Petr Kotyk, autor skvělé knihy Krásně jsem si početl; na Otu Pavla zavzpomínal jeho syn Petr a fotbalový internacionál Ján Geleta; reflexí přispěl čtenář Pavlových knih, současný kapitán fotbalové Dukly Praha Marek Hanousek. Z archivních záznamů zazněl hlas spisovatele, jeho manželky Věry a matky Hermíny.

A celý pořad prostupovaly fragmenty z méně známých Pavlových textů  pozůstalosti v pozoruhodné interpretaci Vladimíra Javorského. Třeba dodat, že textů Arnošta Lustiga se ujal Václav Vašák a pořad připravil a režíroval Miloš Doležal za technické spolupráce Tomáše Pernického.