BáSnění Vladimíra Javorského

2. leden 2023

Herec Vladimír Javorský vybírá své oblíbené básně.

Vladimír Javorský vystudoval brněnskou JAMU, v roce 1993 nastoupil do Činoherního klubu v Praze a od roku 1999 působí v Národním divadle. Pravidelně se objevuje i v televizních filmech a seriálech (Černá země, Chlapci a chlapi, Bylo nás pět, Vlak dětství a naděje, Největší z pierotů, Jan Hus) a také v celovečerních filmech (Černí baroni, Nejasná zpráva o konci světa, Ene bene, Báječná léta pod psa, U mě dobrý, Poupata). Věnoval se také pantomimě, hraje na saxofon a mluví pěti světovými jazyky.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2017.
ÚDAJE O VYDÁNÍ:

Jiří Orten: úryvek z První elegie (ze sbírky Elegie, Vyšehrad 2013)
Jiří Stránský: Halda, Opona (ze sbírky Za plotem, Hejkal 1991)
Výběr textů ze sbírky Libeňští psychici (sestavil Stanislav Vávra, Concordia 2009)
František Hrubín: výběr ze sbírky Lešanské jesličky (Vyšehrad 2015)

Čtvrtý díl BáSnění Vladimíra Javorského (Výběr haiku ze sbírky Pár much a já – Malý výběr z japonských haiku) nemůžeme z autorskoprávních důvodů umístit na web.
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.