Mario Gelardi: Zlomatka. Johana Tesařová a Martin Myšička v italské hře o následcích jednoho coming outu

20. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Umělecký ředitel Dejvického divadla Martin Myšička

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Italský dramatik Mario Geraldi umístil svoje drama Zlomatka do stísněného prostoru neapolského bytu v době srpnových náboženských svátků. Jeho protagonisty jsou starostlivá matka a její syn Diego, který jí přizná svou homosexuální orientaci. Matka to odmítne přijmout a rozhodne se, že syna vyléčí. Její svérázná terapie nepostrádající komické prvky, nakonec se však zvrátí v tragédii. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Hynek Pekárek
Osoby a obsazení: Anna Acamporová, provdaná Prismová (Johanna Tesařová), Diego, její syn (Martin Myšička), Alberto, přítel Diega (Jaroslav Plesl) a Olga, prostitutka (Simona Babčáková)
Překlad: Marina Feltlová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2007

Dramatik, režisér a prozaik Mario Geraldi (1968) získal za svou hru Zlomatka nejvyšší ocenění v soutěži mladých talentů v roce 2002. Geraldi režíroval v Neapoli, Florencii, Římě, pracoval jako umělecký šéf divadelní přehlídky PRESENTE INDICIATIVO, zaměřené na divadelní hry s aktuální tematikou. Velkou pozornost sklidilo v Itálii jeho drama o smrti slavného italského režiséra Pasoliniho s názvem Idroscalo 93. Morte di Pier Paolo Pasolini.

„Tento divadelní text v sobě neskrývá žádnou osobní zkušenost. Zrodil se na základě rozhovoru, který jsem vedl s jedním svým známým, typickým představitelem intelektuálního homosexuála z tzv. lepší rodiny. On měl to štěstí, že jeho rodina přijala jeho orientaci bez problémů. Mě tehdy napadlo, že kdyby se narodil v chudé rodině v některé z lidových čtvrtí, kdyby jeho matka byla prostá, nevzdělaná žena, možná by to dopadlo jinak. Shodou okolností nedlouho po tomto rozhovoru jiného mého kamaráda, který žije na periferii, vlastní matka vyhodila z domu, když se přiznal ke své homosexualitě,“ uvedl Mario Geraldi o své hře Zlomatka.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio