Mario Gelardi: Zlomatka. Johana Tesařová a Martin Myšička v italské hře o následcích jednoho coming outu

20. říjen 2020

Italský dramatik Mario Geraldi umístil svoje drama Zlomatka do stísněného prostoru neapolského bytu v době srpnových náboženských svátků. Jeho protagonisty jsou starostlivá matka a její syn Diego, který jí přizná svou homosexuální orientaci. Matka to odmítne přijmout a rozhodne se, že syna vyléčí. Její svérázná terapie nepostrádající komické prvky, nakonec se však zvrátí v tragédii. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Hynek Pekárek
Osoby a obsazení: Anna Acamporová, provdaná Prismová (Johanna Tesařová), Diego, její syn (Martin Myšička), Alberto, přítel Diega (Jaroslav Plesl) a Olga, prostitutka (Simona Babčáková)
Překlad: Marina Feltlová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2007

Dramatik, režisér a prozaik Mario Geraldi (1968) získal za svou hru Zlomatka nejvyšší ocenění v soutěži mladých talentů v roce 2002. Geraldi režíroval v Neapoli, Florencii, Římě, pracoval jako umělecký šéf divadelní přehlídky PRESENTE INDICIATIVO, zaměřené na divadelní hry s aktuální tematikou. Velkou pozornost sklidilo v Itálii jeho drama o smrti slavného italského režiséra Pasoliniho s názvem Idroscalo 93. Morte di Pier Paolo Pasolini.

„Tento divadelní text v sobě neskrývá žádnou osobní zkušenost. Zrodil se na základě rozhovoru, který jsem vedl s jedním svým známým, typickým představitelem intelektuálního homosexuála z tzv. lepší rodiny. On měl to štěstí, že jeho rodina přijala jeho orientaci bez problémů. Mě tehdy napadlo, že kdyby se narodil v chudé rodině v některé z lidových čtvrtí, kdyby jeho matka byla prostá, nevzdělaná žena, možná by to dopadlo jinak. Shodou okolností nedlouho po tomto rozhovoru jiného mého kamaráda, který žije na periferii, vlastní matka vyhodila z domu, když se přiznal ke své homosexualitě,“ uvedl Mario Geraldi o své hře Zlomatka.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...