Viktoria Hradská: Rytíř světlého rozumu. Seriál o životě vědce Jana Evangelisty Purkyně

23. červenec 2023

I když by k tomu historické souvislosti mohly svádět, autorka nenabízí zjednodušený obrázek supervlastence a velekněze vědy, ale představuje složitou a vnitřně bohatou osobnost. Člověka někdy i malicherného, pošetilého, jízlivého a krásně potrhlého. Člověka, kterému se po celý život dařilo s moudrým humorem čelit lidské tuposti. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Purkyně (Rudolf Hrušínský st.), Purkyně mladý (Jan Vlasák), Smrt (Jiřina Jirásková), Emanuel-18 let (Tomáš Juřička), Šuléř (Jiří Lábus), Wendt (Pavel Soukup), Wendtová (Jana Drbohlavová), Nádherný (Tomáš Töpfer), Dupont, žurnalista (Michal Pavlata), Thun (Radovan Lukavský), Čelakovský (Pavel Pípal) a další
Dramaturgie: Jarmila Konrádová
Hudba: Jiří Váchal
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 1987

Dramatička, překladatelka z maďarštiny Viktorie Hradská se narodila se v roce 1944 Budapešti. V roce 1947 se s rodinou přestěhovala do Prahy. Vystudovala obory čeština, maďarština a estetika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala v Ústavu pro filosofii a sociologii Československé akademie věd, zároveň psala rozhlasové hry a překládala z maďarštiny.

Po listopadu 1989 působila v Občanském fóru, v letech 1989–1993 nejprve pracovala v České vládě jako vedoucí poradců předsedy vlády, poté měla na starosti mezinárodní vztahy České republiky. Pracovala také jako hlavní manažerka zbrojařské firmy RDP Group. Pravděpodobně nejúspěšnější je její hra Commedia finita. Ta se rozhlasového zpracování dočkala v režii Vladimíra Gromova s Jiřinou Jiráskovou v hlavní roli v roce 1984. Pro rozhlas Viktorie Hradská dále napsala hru Noc Jakuba Arbesa a přeložila několik her z maďarštiny.

autor: kon
Spustit audio

Související