Člen Redakce vážné hudby, muzikolog, pedagog, překladatel a popularizátor hudby. Dlohodobě se zabývá hudební podobou českých národních tradic (Sv. Václav, Jan Hus, J. A. Komenský apod.), společnou hudební historií Čechů a Lužických Srbů, hudební migrací českých hudebníků, zkoumá hudební kulturu vídeňských Slovanů v 19. a 20. století, blízká je mu i kultura Němců z českých zemí.
Příležitostně se věnuje také popularizaci hudby (např. hudebně divadelní představení "Skladatel aneb Tryzna na Karla IV." a "Z monarchie do republiky"), často vystupuje na konferencích a publikuje.
V zahraničí spolupracoval s rakouským ORF a saským MDR. Spolupráci s Českým rozhlasem začal před několika lety v brněnské pobočce, postupem času připravil několik pořadů i pro Vltavu.
Všechny články
-
„Český Caruso“ Richard Kubla
Reprízu pořadu, který Viktor Velek připravil roku 2021, uvádíme u příležitosti dnešního 60. výročí Kublova úmrtí.
-
(Ne)známá klavírní tvorba Oskara Nedbala
Oskar Nedbal je především asociací úspěšného autora operet, dirigenta a hudebníka, jeho dramatické životní osudy plné úspěchů a krizí jsou také dobře známy.
-
Na „českost“ skladeb Bohuslava Martinů měl vliv i Igor Stravinskij
Tato myšlenka zazněla v rozhovoru s Alešem Březinou, ředitelem Institutu Bohuslava Martinů a hostem Akademie.
-
Bohuslav Martinů: Musím teď udělat nějaký český verk!
„České“ skladby Bohuslava Martinů (1/2)„Na nějakou symfonii jsem příliš klidný, vůbec musím teď udělat nějaký český verk, nic složitého!“
-
Jezuité v Číně aneb Misie a hudba v 18. století
Pořad připravili Alena Maršíková Michálková a Viktor Velek ve spolupráci se sinologem Vladimírem Liščákem.
-
Než nás rozdělí oceán aneb Když se Antonín Dvořák v roce 1892 s vlastí loučil
V dějinách české hudby je rozlučkové turné Antonína Dvořáka před odjezdem do USA ojedinělým uměleckým a produkčním fenoménem, jemuž se bude věnovat muzikolog Viktor Velek.
-
„Časy se mění a my se měníme v nich.“ Jak se v časech proměnila Moravská Ostrava?
Knihu lze chápat jako určitý bedekr i jako sondu do sociálních, hospodářských a urbánních dějin metropole, jejíž dynamický růst pisatel pamětí zažil.
-
Čepobití nad Prahou aneb Ve vojenské hudbě život Čechů
Jak již název naznačuje, pořad slibuje výlet do historie vojenské hudby a jeho hlavní osou bude nedávno vydaný kompaktní disk Čepobití nad Prahou.
-
Hudba a politika na cestě od války až k Vítěznému únoru. Život a dílo Otakara Jeremiáše
Druhá část Akademie věnované Otakaru Jeremiášovi navazuje na obsah první části skladatelským profilem, následuje ponoření do událostí válečných a poválečných.
-
„Navždy s námi“ aneb O Karlu Hašlerovi k výročí 80 let jeho úmrtí
Komponované pásmo připomene život a dílo jednoho z nejúspěšnějších písničkářů české populární hudby. Pořad připravili Josef Šebesta a Viktor Velek.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »