Emil Břetislav Lvovský − neprávem zapomenutý konzul české hudby v zahraničí
K Roku české hudby patří i zájem o výzkum historie hudební kultury českých krajanů v zahraničí. Pořad Akademie tuto linii připomíná ohlédnutím za životem zapomenutého „konzula české hudby v zahraničí“ Emila Břetislava Lvovského (1857−1910).
Pražského rodáka Emila Picka, který si příklonem k české identitě změnil příjmení dle působiště ve Lvově a vlastenecké jméno Břetislav přijal patrně proto, že staročeské břěčeti znamená hlučet a dělat rámus.
Lvovský působil nejprve na hudební scéně ve Lvově, pak řadu let ve Vídni a pak i v Německu. Do dějin se zapsal jako hudební publicista, organizátor, klavírista, kontrabasista, skladatel a autor libret. Akademie přináší podrobný vhled do jeho osobního i profesního života a představuje jednotlivé oblasti jeho skladatelské tvorby. Ukázky z ní zazněly 1. října 2024 na koncertu pořádaném v Komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity a díky spolupráci s tamní rozhlasovou pobočkou byly natočeny a v Akademii mají nahrávky svou premiéru.
Pořad připravil a moderuje muzikolog Viktor Velek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.