Než nás rozdělí oceán aneb Když se Antonín Dvořák v roce 1892 s vlastí loučil
V dějinách české hudby je rozlučkové turné Antonína Dvořáka před odjezdem do USA zcela ojedinělým uměleckým a produkčním fenoménem. Z různých úhlů se mu bude věnovat muzikolog Viktor Velek za vydatné podpory knihy Ondřeje Šupky, který v ní podrobně zmapoval turné po řadě českých obcí − zde se představil Dvořák nejen jako hudebník, ale také jako posluchač svých skladeb a skladeb svých současníků.
Akademie s poetickým názvem Než nás rozdělí oceán přináší ohlédnutí za unikátním projektem. Do zahraničí zamířily v 19. století stovky českých skladatelů, ale ani ti nejvýznamnější nevyužili příležitost, aby se před odjezdem rozloučili s domácím publikem. Výjimkou byl Antonín Dvořák, jehož turné po desítkách českých měst tvoří v tomto ohledu historický mezník. Jistě překvapivé, víme-li, že Dvořák byl introvert a snažil se ceremoniím spíše vyhýbat.
Pomyslné „A−Z“ zmíněného turné zpracoval muzikolog Ondřej Šupka formou knihy, ze které tato Akademie vychází. Více než 100 minut je naplněno přiměřenou mírou faktografie, řadou dobových citátů, závěry muzikologického bádání, ale především hudbou, která během turné zaznívala. Nebyly to jen skladby Antonína Dvořáka v podání jeho samotného či pražských spoluhráčů, ale také produkce místních hudebních interpretů (sólistů či těles). Z mistrova díla zazní ukázky z komorní hudby, oper, sborů, písní a kantát.
Nejposlouchanější
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.