František Kovaříček: Láska musí být přísná aneb O daru vychovávat a vést
Reprízu pořadu z roku 2014 uvádíme u příležitosti letošního 100. výročí narození Františka Kovaříčka − skladatele, učitele, rozhlasového tvůrce a patrona české Hudební mládeže. S jeho kolegy Zdeňkem Šestákem, Otomarem Kvěchem, Olgou Ježkovou, Ondřejem Kukalem a Vojtěchem Spurným hovoří a pořad připravila Stanislava Střelcová.
Kdo znal prof. Františka Kovaříčka, musel obdivovat jeho schopnost získat mladé lidi pro vážnou hudbu a pro její živé provozování. V Československém rozhlase pracoval v padesátých letech v profesi režiséra v hudební redakci pro děti a mládež.
Objevoval také talenty na školách, připravoval je pak na natáčení v rozhlasovém studiu. František Kovaříček se narodil v Litětinách na Pardubicku v roce 1924; doba jeho mládí nebyla pro život snadná, ale byla prodchnutá nadšením a úctou ke vzdělání. Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové v roce 1943 následovalo totální nasazení, vysoké školy byly tehdy zavřené. Hudbě se však nepřestal věnovat, soukromě se učil u skladatele Karla Boleslava Jiráka, kde získal pevné základy. Po válce absolvoval František Kovaříček tři roky studia na Pražské konzervatoři, pak byl hned přijat na nově založenou Akademii múzických umění do kompozičního oddělení.
Souběžně s akademií studoval hudební vědu na Karlově univerzitě, k doktorátu však už z ideových důvodů nedošlo, obdržel ho teprve v roce 1991. Po rozhlasovém angažmá a po několika letech, kdy se věnoval kompoziční práci, přišlo období druhé poloviny šedesátých let, kdy se František Kovaříček stal na konzervatoři profesorem skladby, kontrapunktu a instrumentace. Na Pražské konzervatoři zastával po sametové revoluci krátce i funkci ředitele školy. Téměř třicet let byl František Kovaříček předsedou výboru Hudební mládeže České republiky. Vymyslel většinu akcí, jimiž byly např. Letní tábory s orchestry, festival Mladá Smetanova Litomyšl, soutěž Hudba na gymnáziu a další. Prof. František Kovaříček mnoho vykonal pro českou organizaci Hudební mládeže i v mezinárodním měřítku.
Nejposlouchanější
-
Smíme si půjčit vašeho manžela? Poslechněte si povídky anglického spisovatele Grahama Greena
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.