Z Janáčkovy korespondence i díla. Glagolská mše, archaická a stále moderní
Repríza Akademie je věnována složité genezi Glagolské mše Leoše Janáčka, zásadního duchovního díla 20. století. S muzikologem Jiřím Zahrádkou poodkryjeme spletitou badatelskou cestu vedoucí i po více jak devadesáti letech k překvapivým a novým poznatkům.
Pro interpretaci tohoto díla je klíčové pochopení specifického způsobu Janáčkovy kompozice, která byla v mnoha případech typická řadou zásadních autorových změn, doplňků a škrtů zaznamenaných v partituře, klavírním výtahu a orchestrálních a sborových hlasech.
V pořadu zazní všechny části z Glagolské mše v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Provedení vychází z původní autorovy verze označované „září 1927“, tedy z kritické edice, jejímž autorem je Jiří Zahrádka. Pořad je obohacen o autentické úryvky z Janáčkovy korespondence a fejetonů, které se týkají doby vzniku tohoto díla. Uslyšíme také úryvek z dopisu arcibiskupa Leopolda Prečana Janáčkovi nebo pracovní korespondenci jazykovědce Radoslava Večerky s Jiřím Zahrádkou.
Reprízu pořadu uvádíme nejen u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který připadne na tento pátek, ale především u příležitosti zítřejšího 170. výročí narození Leoše Janáčka.
Související
-
Janáček – Smetana?! Avantgardní Leoš Janáček a jeho vztah k zakladateli české moderní hudby
Diskutuje muzikolog Jiří Zahrádka a ředitel NDM a operní režisér Jiří Nekvasil.
-
Janáčkova Sinfonietta v rukou australsko-britské dirigentky a rozhlasových symfoniků
Skladby pro orchestr z roku 1926 se ujme australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová. Přímý přenos vysíláme 30. května od 19:00.
-
Jiří Bárta & Terezie Fialová: Janáček
Nová janáčkovská nahrávka violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové. Vedle známých skladeb se na ní můžeme setkat s méně známými díly hukvaldského génia.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.