Jiří Bárta & Terezie Fialová: Janáček

19. duben 2024

Nová janáčkovská nahrávka violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové. Vedle známých skladeb Leoše Janáčka se na ní můžeme setkat s méně známými díly hukvaldského génia. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Nahrávka Janáček si říká o pozornost už jen svým vizuálem. Záměrně rozostřená titulní fotografie obou interpretů nabízí vícero výkladů. Proč jsou jejich tváře nekonkrétní? Aby na sebe zbytečně nepoutaly pozornost? Co za tím vězí? Podobně nevšední je průvodní slovo Bárty, který Janáčkovu hudbu zasadil do kontextu svého života a dějinných souvislostí. Žádné muzikologické rozbory, ale osobní otisk, který se v Bártově duši promítá na pozadí vlastích často traumatizujících zážitků. Takový přístup může být inspirativní, protože je jasnou ukázkou, že umělci nejsou odtrženi od reality, přestože často hrají díla stará víc než sto let. Je příjemným bonusem, že hudba Leoše Janáčka v podání Jiřího Bárty a Terezie Fialové zní svěžeji než některé počiny současných autorů. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.