Janáčkova Sinfonietta v rukou australsko-britské dirigentky a rozhlasových symfoniků
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je pokaždé zahájen Sinfoniettou, dílem, ve kterém už vstupní virtuózní fanfáry ohlašují vrcholné tvůrčí období Leoše Janáčka. Skladby pro orchestr z roku 1926 se ujala tentokrát australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová a řídila Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu. Přímý přenos jsme vysílali 30. května.
Zahajovací koncert festivalu je podle jeho ředitele Jaromíra Javůrka „poctou skvělým ženám“, také proto, že následujících koncertních árií W. A. Mozarta se chopila velmi oceňovaná britská sopranistka Claire Booth. Přímý přenos bude uzavřen anglickou hudbou, od Edwarda Elgara uslyšíme orchestrální variace Enigma ze samého konce 19. století, které patří k jeho nejlepším dílům.
Hudební festival má ve svém názvu jméno ve světě nejhranějšího českého skladatele oprávněně, Leoš Janáček se narodil ve vsi Hukvaldy nedaleko Ostravy a v Ostravě v roce 1928 také zemřel. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zahajuje v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě 30. května a vyvrcholí 3. červencel, kdy si celý svět připomene 170 let od Janáčkova narození.
O dramaturgii letošního ročníku se speciálním zaměřením na české skladatele a sedmi místech Moravskoslezského kraje, kde se koncerty a představení konají, bude mluvit jeho ředitel Jaromír Javůrek o přestávce přímého přenosu. Zpovídán bude také muzikolog Jiří Zahrádka, který mj. upozorní na stoleté výročí, které si letos připomeneme v souvislosti s premiérovým uvedením Janáčkovy geniální opery Příhody Lišky Bystroušky.
Přímý přenos z Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě uváděla Veronika Veber Paroulková, připravuje a hosty zpovídá Renáta Spisarová.
Související
-
Se SOČRem mě to moc baví. Nejvíc nervózní jsem vždycky před první zkouškou, říká dirigentka Hron
Díla jedné skladatelky a tří skladatelů nabídne dnešní mimořádný koncert SOČRu v Betlémské kapli v Praze. Taktovky se ujme dirigentka Alena Hron.
-
Festival Pražské jaro na Vltavě. Nabízíme přímé přenosy a záznamy koncertů ve vysílání i online
Vynikající domácí i zahraniční interpreti, vycházející hvězdy klasické hudby i tradiční Smetanova Má vlast. To vše nabízíme ve speciálním programu na Vltavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.