Víc než katedrály máme dnes v genech továrny, říká historik architektury Lukáš Beran
Před padesáti lety se otevřel obchodní dům Kotva. Konstrukce hřibových sloupů jí umožnila být opticky menší a líp se začlenit do historické zástavby. Návrhy Kotvy vznikaly koncem šedesátých let a budova tak nese étos této doby. „Měli bychom jako společnost méně stavět a více představovat,“ říká ve Vizitce. V čem přesně nám chybí stavebníci? A v čem byly první továrny zárodky současnosti? Ptá se Karolína Koubová.
Související
-
Kultura je výborné předpolí věci měnit, přiměje lidi se na místo vracet, říká architekt Jakub Mareš
Aktivity ve veřejném prostoru začal dělat s kamarády ze skauta. Jeho spolek je za projekty, které zvelebily veřejný prostor v Plzni – Náplavka k světu i PechaKucha Night.
-
Dělat věci jednoduše mě naučila Alena Šrámková, s lávkou HolKa jsem spokojený, říká architekt Tej
Národní cenu za architekturu letos získala Štvanická lávka v Praze, která je dílem autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha.
-
Je třeba vrátit se k patnáctiminutovému městu krátkých vzdáleností, říká architekt Osamu Okamura
Osamu Okamura učí architekturu a urbanismus. S Ondřejem Cihlářem mluvil ve Vizitce i o dostupném bydlení a důležitosti sousedských komunit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.