Veronika Vítová a Iva Bittová: Dva výrazné české hlasy na festivalu Rudolstadt
V Koncertu bez hranic na Vltavě si dnes pustíme záznam české stopy na posledních dvou ročnících německého Rudolstadt festivalu. Své koncertní sety tam představily dvě osobité a virtuózní zpěvačky, pohybující se v žánrové šíři od folklóru přes jazz a rock až ke staré hudbě.
V roce 2023 to byla Veronika Vítová s kapelou a v roce 2024 pak Iva Bittová, doprovázená na klavír svým synem Antonínem Fajtem mladším.
Čtěte také
„Jsem žánrově hodně nevyhraněná, v hudbě mě zajímá hlavně neotřelost a složitost. Čím složitější hudba, tím lépe.“ Takto shrnula své hudební zaměření zpěvačka Veronika Vítová v roce 2020 v rozhovoru pro magazín Frontman.
A žánrová pestrost i hudební komplexnost jejích projektů tomu plně odpovídá. Veroniku Vítovou můžete znát nejen coby všestrannou hlasovou lektorku, zakladatelku a členku vokálního sexteta SKETY, ale také jako interpretku klasické hudby – například z její spolupráce s Orchestrem Berg či s triem Musica Panica.
Jejím žánrovým kotvištěm však zůstává jazz a jeho moderní fúze. Veronika Vítová pravidelně vystupuje s Jazzdock Orchestra, domovským tělesem renomovaného pražského jazzového klubu. Kromě toho má ovšem svůj autorský repertoár, který uslyšíme vzápětí právě v záznamu koncertu z německého Rudolstadt festivalu.
Čtěte také
Zde Veronika Vítová vystoupila 8. července 2023 spolu s kapelou, jejímiž členy jsou skvělí jazzoví hudebníci – saxofonista Petr Kalfus, kytarista Jiří Šimek, pianista Jan Aleš, kontrabasista Jan Fečo a bubeník Tomáš Hobzek. Hudební program se obloukem dostává od slovenského folklóru přes Veroničina autorská zhudebnění české i světové poezie až po folk Karla Plíhala či osobitou aranž balady Thank You rockových Led Zeppelin.
Po záznamu koncertního vystoupení Veroniky Vítové a její hvězdné kapely na loňském ročníku Rudolstadt festivalu se posuneme v čase do letošního léta, kdy v rámci téže festivalové přehlídky svůj koncertní set představila zpěvačka, houslistka, skladatelka, herečka a v neposlední řadě také muzikoložka Iva Bittová. Křehké a zároveň energické improvizace i aranže lidových písní provázel hrou na klavír její syn Antonín Fajt mladší.
Čtěte také
Jak už jsme u jedné z našich nejoriginálnějších a stylově nejeklektičtějších hudebnic zvyklí, i v koncertním záznamu, který si dnes pustíme, zkoumá Bittová nejzazší zákoutí možností svého hlasu i houslí.
Svou osobitou interpretací se zároveň dostává do nebývalých hloubek vnitřních významů folklórních textů. „Jsem ráda, že jsem poslechla signály a dělala věci po svém,“ uvedla Iva Bittová v roce 2021 pro pořad Vizitka na Českém rozhlase Vltava „Dnes vím, že hudbu, kterou hraju, lidi buď milují, anebo ji vůbec nechtějí přijmout. Není střední cesty, a tak je to v podstatě v pořádku.“
Hudební postupy si přitom Bittová, svého času rezidentka v americkém Rhinebecku ve státě New York, bere z klasiky, jazzu, rocku i romské hudby.
Čtěte také
Kromě koncertního programu v duu se synem Antonínem vystoupila Bittová v rámci rudolstadtského festivalu ještě jednou, a to se slovenským Mucha Quartetem, s nímž provedli jednak Janáčkův písňový cyklus Moravská lidová poezie v písních, a dále výběr ze Slovenských písní Bély Bartóka. My se nyní už můžeme ponořit do komorního vystoupení Ivy Bittové v duu se synem, a užít si niterné hudební sdílení mezi hlasem, houslemi, klavírem – a nadšeným festivalovým publikem.
Související
-
Koncert bez hranic: Nick Cave & The Bad Seeds a Blonde Redhead
V Lublani se v roce 1994 zastavil rockový světoběžník Nick Cave se svou kapelou The Bad Seeds. V Barceloně letos vystoupila znovuobnovená americká trojice Blonde Redhead.
-
Koncerty Vladimíra Javorského. Poslechněte si jeho vystoupení v Malostranstranské besedě
Vladimír Javorský je u široké veřejnosti známý spíše jako vynikající herec případně tanečník, v poslední době se ale na povrch dere především jeho muzikantská osobnost.
-
The Smile s komorním orchestrem a CMAT. Poslechněte si záznam koncertů
Z programu festivalu organizátoři nabídli celkem čtyři záznamy. Dva z nich si v neděli 14. července zahrajeme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.