Koncert bez hranic: Nick Cave & The Bad Seeds a Blonde Redhead
V první polovině Koncertu bez hranic se vypravíme do slovinského hlavního města – Lublaně. Zde se během světového turné k právě vydané osmé řadové desce Let Love In v roce 1994 zastavil australský rockový světoběžník Nick Cave se svou doprovodnou kapelou The Bad Seeds. Poté se v čase přesuneme do letošní jarní Barcelony, kde každoročně probíhá festival Primavera. Letos zde vystoupila znovuobnovená americká trojice Blonde Redhead.
V roce 1994 zpěvákova hvězda hitmakera nezávislé scény nezadržitelně stoupala a potvrdila jí i tehdy čerstvě vydaná deska Let Love In. Koncert, který vám předkládáme, odehráli Nick Cave & The Bad Seeds 29. května 1994 v lublaňské Križanke – klášterním komplexu, v němž kdysi sídlil Řád německých rytířů přebudovaném slavným Josipem Plečnikem na koncertní prostor. Na pódiu předáka doprovázeli kytarista a předák Einsturzende Neubauten Blixa Bargeld, až do roku 2009 věrný podruh Mick Harvey, klávesák Conway Savage, basák Martyn P. Casey a dva bubeníci Thomas Wydler a Jim Sclavunos.
Na zbytek dvouhodinovky přesuneme pozornost na americkou trojici Blonde Redhead. Americké trio po většinu více než tři dekády dlouhé kariéry tvoří zpěvačka Kazu Makino a dvojčata Simone a Amadeo Paceovi. Blonde Redhead se za více než tři desetiletí trvající kariéru posunuli od disonantního art-rocku, přes dream pop až k uhlazené decentní elektronice. Prakticky s každým albem hledají nové výrazové prostředky. Nejinak tomu je i na návratové desce Sit Down for Dinner, kterou trio představilo posluchačům v loňském roce. V Koncertu bez hranic zazní druhá část vystoupení, které odehráli na jednom z největších rockových festivalů na světě – Primavera. Ten probíhá každoročně na přelomu května a června v katalánské Barceloně.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.