Krajina Ró a Katarzia v Boskovicích. Poslechněte si dva koncerty z letošního Festivalu pro židovskou čtvrť
Začátek července se v jihomoravských Boskovicích nese ve znamení hudby. Zdejší historická židovská čtvrť se stává dějištěm koncertů od roku 1993. Původně měla kulturní akce upozornit na žalostný stav této části města, které dokonce hrozila likvidace. Tomu se ale podařilo zabránit.
V Koncertu bez hranic si můžete v neděli 1. prosince od 20 hodin poslechnout dva koncerty z letošního festivalu – vystoupení slovenské zpěvačky žijící v Praze Katarzie a koncert kapely Krajina Ró, kterou založil Michal Němec, jeden ze zakladatelů kapely Jablkoň. Pořadem provede Zdeněk Přidal.
Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích nezahrnuje jen hudbu, ale také divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího. Organizátoři na svých stránkách o poslání festivalu uvádějí: „Snažíme se nezapomínat (na minulost), zamýšlet se a diskutovat (nad stavem společnosti), neplýtvat (čímkoli), nezatěžovat (hlavně přírodu) a spolu s tím si na festivalu užívat léta se skvělým, nejen hudebním, programem na příjemném místě.“
Související
-
Sebevědomé, aktivistické, originální. V Česku vystoupí šest nepřeslechnutelných hudebnic
Jaké myšlenky a zážitky ovlivnily během dospívání hudebnice, které v nejbližších týdnech vystoupí v Česku? To je téma pro ArtCafé vysílané na Mezinárodní den dívek.
-
Krajina Ró se vrací s novinkou Mlhoviny
Jak ovlivnil covid vydání první desky a hudební scénu? Je Krajina Ró krajinou smutnou a melancholickou? A jak hledal Michal Němec spoluhráče?
-
Ochutnávka tuzemských novinek: Krajina Ró, Muzikant Králíček, Zabelov Group a Andrea Šulcová
Co nového se odehrává na domácí hudební scéně? Aleš Opekar vybírá v ArtCafé ukázky z nových i připravovaných alb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.