Valentin Popov: Bývalý cizinec

30. březen 2013

Valentin Popov je malíř. Narodil se roku 1947 v Bulharsku, v Praze vystudoval Akademii výtvarných umění, usadil se v Česku a stal se jedním z aktivních příslušníků české výtvarné scény.

V knize Bývalý cizinec vydal své deníkové zápisky i poznámky k obrazům, zajímá ho opravdovost umělecké výpovědi. S ironií komentuje český provincialismus, s hořkostí poměry ve své vlasti: „Balkán – v zimě spí zimním spánkem a v létě – letním. Spí a zároveň sní o jakémsi probuzení v jiném světě.“ Jeho texty jsou důvěrným rozhovorem s mlčenlivým partnerem, jímž se při poslechu Stránek na dobrou noc stává posluchač.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...