Josef Mach: Života běh

Výběr ze vzpomínkové prózy českého autora čte Petr Nárožný.

Poslouchejte na Vltavě od 22. února 2016 vždy ve 23:00.


Humorně laděné vzpomínky básníka, prozaika a překladatele Josefa Macha (1883 - 1951) Života běh jsou laskavým, ale i deziluzivním ohlédnutím za životní poutí „vystřízlivělého“ příslušníka české předválečné bohémy.

Přelomovým obdobím autorova života bylo deset let, která prožil mezi americkými krajany v Chicagu a Washingtonu, kde působil postupně jako učitel, účetní, redaktor českoamerických periodik; účastnil se místního protirakouského hnutí. Po vzniku republiky zde vedl tiskovou službu na československém velvyslanectví. Tutéž funkci vykonával v Římě a - po návratu do vlasti - na pražském Ministerstvu zahraničních věci.

Koláž autobiografického prozaického vyprávění a vesměs satirických básní z různých etap své tvorby vydal Josef Mach roku 1933 v Umělecké besedě v Praze v pouhých pěti stech deseti výtiscích.


Čte: Petr Nárožný

Autor: Josef Mach Připravil: Vratislav FärberRežie: Hana Kofránková

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.