Josef Mach: Života běh

Výběr ze vzpomínkové prózy českého autora čte Petr Nárožný.

Poslouchejte na Vltavě od 22. února 2016 vždy ve 23:00.


Humorně laděné vzpomínky básníka, prozaika a překladatele Josefa Macha (1883 - 1951) Života běh jsou laskavým, ale i deziluzivním ohlédnutím za životní poutí „vystřízlivělého“ příslušníka české předválečné bohémy.

Přelomovým obdobím autorova života bylo deset let, která prožil mezi americkými krajany v Chicagu a Washingtonu, kde působil postupně jako učitel, účetní, redaktor českoamerických periodik; účastnil se místního protirakouského hnutí. Po vzniku republiky zde vedl tiskovou službu na československém velvyslanectví. Tutéž funkci vykonával v Římě a - po návratu do vlasti - na pražském Ministerstvu zahraničních věci.

Koláž autobiografického prozaického vyprávění a vesměs satirických básní z různých etap své tvorby vydal Josef Mach roku 1933 v Umělecké besedě v Praze v pouhých pěti stech deseti výtiscích.


Čte: Petr Nárožný

Autor: Josef Mach Připravil: Vratislav FärberRežie: Hana Kofránková

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.