S.d.Ch.: Můj vůz je před vraty. Hra o minulosti inspirovaná tragickým osudem prezidenta Háchy
Před 150 lety se narodil Emil Hácha, prezident pomnichovské republiky a protektorátu, později vnímaný jako kolaborant a zrádce. Hořký závěr jeho života se stal inspirací pro dramatickou kompozici Miloslava Vojtíška aka S.d.Ch. Poslechněte si hru o minulosti, kterou projíždí pancéřovaný kabriolet Mercedes Benz 770, osobní dar Vůdce Emilu Háchovi k narozeninám v létě 1942, těsně po skončení heydrichiády. Premiéru najdete on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Za automobilem, který si Hrad ponechal i po válce a nakonec po překarosování sloužil i komunistickým papalášům, se táhnou paradoxy temných let, jež vytvořily obraz Emila Háchy jako kolaboranta a zrádce, i otázka odpovědnosti elit a smutný únik od vlastní paměti a svědomí – především těch, kteří Háchu na Hradě vystřídali. To vše v nepopisném, osobitém a provokativním stylu S.d.Ch. Prezident touží být už jen básníkem a šéflékařka přichází bez pozvání.
Čtěte také
Doc. JUDr. Emil Hácha (12. července 1872) pocházel z Jižních Čech a právnický titul získal ještě za Rakouska-Uherska, v roce 1895. Vznik Československého státu mu přinesl členství u Nejvyššího správního soudu a následně se stal, díky mimořádným odborným znalostem a kvalifikaci, členem haagského rozhodčího soudu. Mnichov 1938 a následný exil prezidenta Beneše znamenal pro stárnoucího právníka nečekanou novou, temnou životní etapu, poznamenanou v osobním životě také náhlou smrtí milované ženy Marie.
Osudný rok 1938
Následoval však březen 1939, vznik Slovenského štátu a další fatální události, vrcholící po třech letech války nacistickým běsněním v závěru heydrichiády. To vše se zásadním způsobem podepsalo na Háchově fyzickém i duševním zdraví a nejvyšší představitel státu se postupně propadal do apatie a stával bezmocným proti vnějším tlakům.
Miloslav Vojtíšek alias S.d.Ch.
Autor pod pseudonymem S.d.Ch. je spisovatel, dramatik, skladatel a textař, lídr kapely Ruce naší Dory, někdejší správce hřbitova i správce fotbalového hřiště. Je držitelem dvou Cen Alfréda Radoka za nejlepší původní českou a slovenskou hru a ceny Muriel za komiks Varlén.
30. listopadu 1938 byl dr. Hácha řádně zvolen prezidentem takzvané druhé republiky, která se po čtyřech měsících stala zmrzačeným Protektorátem. Do úřadu vstupoval se sebezapřením a s pocitem služby poníženému národu, po jejímž odvedení bude moci předat úřad zpět předchozímu prezidentovi.
Hořký konec
Po válce byl tak za svou službu odměněn zatčením a nedůstojným pobytem v pankrácké věznici, proti kterému nezmohla nic ani pečující dcera Milada. Emil Hácha se soudu nedočkal – zemřel 27. června 1945.
S.d.Ch. si pro svou dramatickou kompozici vybral právě období závěru Háchova života. Rozhodně však neměl v úmyslu vytvořit historický dokument – rozporuplností, naléhavostí a tragikou událostí i lidských osudů se nechal inspirovat k vlastnímu příběhu.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.