Už žádné deprese. Začíná Das Filmfest, letos s rekordním počtem komedií

16. říjen 2019

A co třeba Adolf? Tak se jmenuje zahajovací film Das Filmfestu, který začíná dnes 16. října. Režisér úvodního filmu Sönke Wortmann a spoluorganizátorky celé akce Klára Arpa a Sarah Polewsky přišli mluvit do ArtCafé o německé, rakouské a švýcarské kinematografii.

Zahajovací snímek letošního ročníku Das Filmfestu vychází z jednoduché premisy: „V Německu by člověk neměl pojmenovat dítě Adolf, protože jinak bude mít problémy,“ konstatuje v ArtCafé Sönke Wortmann, režisér filmu A co třeba Adolf? (v němčině Der Vorname). Původně francouzskou předlohu Wortmann zpracoval jako výsostně německé téma do komedie, v níž se rodinná hádka o jméno nenarozeného dítěte překlopí ve vytahování kostlivců ze skříně.

„Celé to řešení jména Adolf je vlastně jen overtura následující slovní bitvy. Jde tu o společnou minulost, na povrch vyplývají věci, které měly zůstat spíš tajemstvím. V tom je film silný,“ říká režisér o snímku, kde se zejména v první polovině pálí jeden vtip za druhým. Chvílemi se dokonce zdá, jako kdyby herci na místě improvizovali. Podle režiséra bylo ale vše do puntíku nazkoušené. „V komedii musí sedět každá věta, slovo, musí tam být dobré načasování. Herci mohli své nápady ke scénáři přidávat během čtených zkoušek, pak už se jelo přesně podle napsaného textu.“

Co vidět na Das Filmfestu? Tipy od hostů ArtCafé:
Melacholická dívka | Odříznuto Běžec Rozbi moje srdce | Balón 25 km/h 

Pocta hvězdě filmu Pád třetí říše

Právě komedie jsou poznávacím znamením letošního festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. „Dřív byl Das Filmest vnímaný tak trochu jako festival depresivních filmů,“ říká Klára Arpa ze spolupořádajícího Goethe-Institutu. „Letos se nám ale podařilo zařadit velký počet komedií, které zároveň zpracovávají závažnější témata.“

herec Bruno Ganz v roli Hitlera

Jako příklad uvádí rakouský snímek Zač nás trestáš, který vypráví o dívce, která své matce, feministické lékařce, oznamuje, že přechází k islámu. Sarah Polewsky z Rakouského kulturního fóra pak při přidává tip na divácký hit Love Machine, který v Rakousku vidělo 140 tisíc lidí, anebo na komedii Kaviár, která tematizuje korupci.

Festival letos promítne celkem 50 filmů rozdělených do osmi tematických sekcí. Diváci se mohou těšit například na kategorii Tenkrát na východě, která reflektuje události spojené s pádem Berlínské zdi, anebo na malou retrospektivu švýcarského filmového a divadelního herce Bruna Ganze (1941–2019). Ganz se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád třetí říše a hrál také ve Wendersově Nebi nad Berlínem. Oba snímky budou na festivalu také k vidění.

Das Filmfest – čtrnáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů – proběhne od 16. do 25. 10. 2019 v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art, plzeňském DEPO2015 a jihlavské Dukle.

Poslechněte si celé ArtCafé, v němž Sönke Wortmann, Klára Arpa a Sarah Polewsky podrobně mluvili nejen o dramaturgii a hostech letošního festivalu, ale třeba i o síle tři roky starého hitu Toni Erdmann. Hudbu vybíral Pavel Zelinka.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.