Úvahy o jazyce

11. říjen 2019

Z textů autorů či překladatelů, kteří se zabývali tématem jazyka a jeho užívání, uspořádal jazykovědec a pedagog Petr Nejedlý. Úvahy Viléma Mathesia, Pavla Eisnera, Květy Koževnikové, Miroslava Holuba a Karla Čapka poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Potřeba člověka vyjadřovat se ke stavu mateřského jazyka, k otázkám spisovnosti, přejímání cizích slov atd., ukazuje, jak velkou důležitost, jaké významné místo rodný jazyk má. Je to závazek zejména pro odborníky, aby se kromě vydávání normativních příruček snažili zprostředkovat poznatky o jazyce, poučení o jeho povaze a předpokladech jeho fungování i jinak.

Příkladem toho, jak lze k mateřskému jazyku přistupovat poučeně a přitom s citovým vztahem, jsou úvahy z pera několika našich významných jazykovědců, spisovatelů, básníků. Ve Stránkách na dobrou noc uvádíme texty několika z nich.

Účinkuje: Miloš Hlavica

Připravil a uvádí: Petr Nejedlý
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 1991.

autor: Petr Nejedlý
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.