Tomás González: Na počátku bylo moře

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomás González (2019)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tragický, osudový příběh třicátníka J. a jeho ženy Elen, kteří se pokoušejí začít nový život na statku na pobřeží Karibského moře, ale jejich původní záměry se obracejí v opak... Sedmidílnou četbu na pokračování z románu kolumbijského spisovatele letos nastudoval režisér Petr Mančal s Petrem Kubesem. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

Premiéru četby Na počátku bylo moře uvádíme u příležitosti 25. ročníku Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, který se tento týden koná na pražském Výstavišti a jehož hlavním hostem je literatura Latinské Ameriky. Gonzálezův román současně vychází v češtině. Křest rozhlasové četby na pokračování i knihy proběhne v sobotu 11. května od 14:00 na veletržním stánku Českého rozhlasu. Moderuje Markéta Kaňková.

Je polovina sedmdesátých let a třicátník J. se spolu se svou ženou Elenou stěhuje z kolumbijského velkoměsta na statek u Karibského moře. Možná je vede vzpoura proti etablované společnosti, možná ozvuk životního stylu hippies, možná chuť začít život znovu a jinak uprostřed téměř nedotčené přírody mezi pralesem a mořem. Obraz ráje však brzy začne nabývat podobu pekla. Počáteční radost z budování vystřídají finanční potíže, smutek z nekonečných zimních dešťů, Elenina neschopnost sžít se s místními lidmi i stupňující se konflikty mezi ústřední dvojicí. Zkouška životem v přírodě zesiluje povahové nedostatky obou protagonistů, jejichž původní záměry se obracejí v opak. Pod povrchem událostí narůstá skryté násilí. Vše spěje k neodvratné tragédii. Její závěr se však stává součástí nekonečného koloběhu přírody, živlu moře, které podle dávné legendy původních obyvatel tady bylo od počátku jako dárce života a paměti.

Petr Kubes

Kolumbijský prozaik Tomás González, narozený r. 1950 v Medellínu, vystudoval filozofii na Kolumbijské národní univerzitě. Žil téměř dvacet let v USA, do Kolumbie se vrátil v roce 2002. Přebývá na statku mimo městskou civilizaci a důsledně se straní tzv. literárního provozu. Zřejmě i proto získal od kritiků přídomek „nejlépe ukrývaného tajemství kolumbijské literatury“. Svými zatím osmi romány vyvrací rozšířený předsudek, že kolumbijská literatura je buď magický realismus, anebo příběhy o nájemných vrazích a drogových kartelech.

González zpravidla vychází ze skutečných událostí – to je i případ románu Na počátku bylo moře –, které mísí s fikcí. Ve středu jeho zájmu vždy stojí jedinečnost jednotlivce. Jeho styl se vyznačuje přesností, úsporností a smyslem pro rytmus. Své postavy kreslí pevnými tahy a přírodu podává ve vysoce smyslových obrazech. Román Na počátku bylo moře (1983, revidováno autorem 2011), kterým Tomás González poprvé vstupuje do českého prostředí, je autorovou oceňovanou prvotinou.

Účinkuje: Petr Kubes

Z vlastního překladu připravila: Blanka Stárková
Režie: Petr Mančal
Natočeno v roce 2019.

autoři: Blanka Stárková , tur
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...