UDÁLOST

Latinská Amerika – nejen na Světě knihy, ale i na Vltavě

Letošní knižní svátek se nese v latinskoamerickém duchu. Velká jména tamních spisovatelů ovšem nebudou zaznívat jen na pražském Výstavišti, ale také ve vltavském vysílání.

Od 9. do 12. května 2019 zaplní výstaviště v Holešovicích 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Tuzemským čtenářům představí tvorbu desítek autorů z Česka i zahraničí, kteří do Prahy zavítají osobně.

Nový boom latinskoamerické literatury? Svět knihy nabídne víc než Vargase Llosu

Mario Vargas Llosa

Od 9. do 12. května bude na pražském Výstavišti probíhat mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čestným hostem je letos Latinská Amerika. Největší pozornost poutá návštěva držitele Nobelovy ceny peruánského prozaika Maria Vargase Llosy. Neměla by však zastínit jedinečnou příležitost seznámit se s aktuální latinskoamerickou literaturou, která se již oprostila od dědictví „boomu“ z let 60. a 70. minulého století.

Výjimečnou událostí bude jistě setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelovou cenou za literaturu: Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llosou. Původem peruánský literát reprezentuje hlavního hosta jubilejního ročníku, jímž je Latinská Amerika.

Do vltavského vysílání jsme na celý týden (a ještě dvě neděle poté) připravili dlouhou řadu reprízových a také premiérových titulů autorů, kteří se veletrhu Svět knihy přímo zúčastní, nebo zkrátka jen stojí za pozornost, když už se o literatuře Latinské Ameriky mluví. Doprovodný program proběhne i na veletržním stánku Českého rozhlasu. Vydejte se s námi do slunných krajů Argentiny, Mexika, Kolumbie nebo Peru...

Povídky

6. května od 22:00 (Současná povídka)
Mariana Enriquezová: Roky v tahu
Jak to vypadalo v Argentině v divokých devadesátých letech? To ukazuje povídka Roky v tahu tamní prozaičky a novinářky Mariany Enriquezové. Čte Jana Stryková.

6. května od 14:30 (Povídka)
Horacio Quiroga: Juan Darién
Mytologizující příběh uruguayského povídkáře zasazený do vesnice v bezprostřední blízkosti divočiny a pralesa. Účinkují: Leopold Franc, Michal Plachý, Jan Kučera nebo Pavel Kunert.

7. května od 14:30 (Povídka), PREMIÉRA
Juan Villoro: Viníci 
Povídka ze stejnojmenného povídkového souboru, který v Mexiku vyšel roku 2007. Popisuje snahu dosáhnout lepšího života, spojeného s odchodem do USA. Čte Radúz Mácha.

8. května od 14:30 (Povídka), PREMIÉRA
Gabriel García Márquez: Eva uvnitř kočky 
Povídka Eva uvnitř kočky představuje Márquezovu ranou tvorbu ovlivněnou surrealismem a je svérázným příspěvkem k žánru hispanoamerické fantastické prózy. Zavede nás do světa, kde rozum sousedí s šílenstvím a život se smrtí. Čte Dana Černá.

9. května od 14:30 (Povídka), PREMIÉRA
Clarice Lispectorová: Všechno nejlepší 
Clarice Lispectorová patří k největším postavám brazilské literatury 20. století. Její povídka Všechno nejlepší brilantně líčí odvrácenou stranu rodinných oslav. Čte Natália Drabiščáková.

10. května od 14:30 (Povídka)
Mario Benedetti: Tak trochu pokrytci
Povídka uruguayského básníka, prozaika, esejisty, dramatika a novináře z českého povídkového souboru Psaní do schránky času. Účinkuje Bořivoj Navrátil, úvod čte Jan Vlasák.

11. května od 11:30 (Klasická povídka)
Leopoldo Lugones: Psychon
Fantastická povídka autora, jemuž se přezdívá „argentinský Poe“, o jednom podivuhodném vědeckém objevu. Účinkuje Jiří Hromada.

Četba na pokračování

od 6. května vždy v 18:30 – PREMIÉRA
Tomás González: Na počátku bylo moře
Román kolumbijského spisovatele, v němž se vypráví tragický příběh třicátníka J. a jeho ženy Elen, kteří se pokoušejí začít nový život na statku na pobřeží Karibského moře, ale jejich původní záměry se obracejí v opak. Čte Petr Kubes.

Svět poezie

11. května od 22:45 – PREMIÉRA
Juan Pablo Bertazza: Na prahu Prahy
Když mladý argentinský básník Juan Pablo Bartazza v roce 2014 poprvé navštívil Prahu, byla to láska na první pohled a inspirace pro sbírku Na prahu Prahy. Čte Jan Lepšík.

Rozhlasový seriál

od 12. května v 11:00 – PREMIÉRA
Mario Vargas Llosa: Pantaleón a jeho ženská rota

Dramatizace románu, jehož hlavním hrdinou je horlivý důstojník peruánské armády, který dostane za úkol založit pojízdný nevěstinec pro vojáky sloužící v odlehlých posádkách v amazonském pralese. Hrají Matouš Ruml, Klára Suchá, Růžena Merunková nebo David Novotný.

Schůzky s literaturou

5. května od 20:00 – PREMIÉRA
Rozhoupaný dech Herty Müllerové
Literární pásmo o životě a díle nositelky Nobelovy ceny za literaturu Herty Müllerové připravila Radka Denemarková. Účinkuje Anita Krausová.

Svět knihy 2019

VLTAVSKÝ PROGRAM NA STÁNKU ČESKÉHO ROZHLASU

Pátek 10. května
13:00–14:00
Setkání se španělským spisovatelem Javierem Cercasem. Moderuje Blanka Stárková

14:00–15:00
Křest nového rozhlasového seriálu Pantaleón a jeho ženská rota podle románu Maria Vargase Llosy. Moderuje Klára Fleyberková

17:00–18:00
Představení rozhlasové inscenace Obchod na korze Ladislava Grosmana a křest právě vycházejícího CD. Moderuje Klára Fleyberková

Sobota 11. května
14:00–15:00
Křest rozhlasové četby na pokračování a knihy Na počátku bylo moře Tomáse Gonzáleze. Moderuje Markéta Kaňková

15:00–16:00
Virtuální realita pro vaše uši. Představení binaurálních rozhlasových her. Moderuje Jaroslava Haladová

16:00–17:00
Představení rozhlasového seriálu Neviditelný Jaroslava Havlíčka a křest právě vycházejícího CD. Moderuje Petra Kultová

Neděle 12. května
11:00 – 12:00
Setkání s argentinským spisovatelem Rodrigem Fresánem. Moderuje Anežka Charvátová

MIMO STÁNEK

Pátek 10. května
16:00 – 17:00 Gauč ve Stromovce – Výstaviště Holešovice
Mario Vargas Llosa: setkání s peruánským autorem. Moderuje Anežka Charvátová

18:00 – 19:00 Hlavní sál
Herta Müllerová: setkání s německou autorkou. Moderuje Petr Gojda

Nejnovější články

Stránky