Točili lidé v Protektorátu home videa? A můžeme je vidět? Nová série ČT slibuje unikátní podívanou
Jak se žilo v Protektorátu Čechy a Morava? Čím se tehdy lidé zabývali, z čeho měli radost a co je trápilo? Dokumentární cyklus České televize My, občané Protektorátu přiblíží pomocí unikátních domácích filmů soukromí obyčejných obyvatel okupovaného území. Za sérií stojí režisér Ondřej Veverka a producent Vítězslav Jandák ml.
„Amatérské filmy jsou, na rozdíl třeba od propagandistických filmů, zkrátka autentické. Logicky vzato to, co vidíte u hraných filmů nebo u Protektorátních týdeníků, je všechno naaranžováno před kameru, kdežto tady je zachycená náhoda. Amatérští kameramani natáčeli zkrátka to, co chtěli a nijak to před kameru nenastavovali, takže podle mě je to asi nejryzejší a nejautentičtější perspektiva té doby,“ říká režisér Ondřej Veverka.
Doba, ve které se dalo žít, ale ve které by nikdo z nás žít nechtěl.
Seriál je tvořen výhradně rodinnými filmovými záběry, deníkovými záznamy, korespondencí – jak se takový materiál shání? Jak je složité pospojovat všechno do jednotného celku? A které záběry se autoři rozhodli do seriálu raději vůbec nedávat? Poslechněte si celý rozhovor s režisérem Ondřejem Veverkou a producentem Vítězslavem Jandákem ml.
Protektorátní amatérské filmy přináší nejryzejší a nejautentičtější perspektivu té doby.
Ondřej Veverka
Související
-
Pavel Molek: Má protentokrát obsazená vlast. Slovní předehra k symfonickým básním
Původní rozhlasová hra o hudbě, slovech a činech v pohnutém roce 1939 s Viktorem Preissem v hlavní roli dirigenta Václava Talicha. Kdy je třeba mluvit a kdy mlčet a hrát?
-
Zlom v duších Čechů a Slováků přišel velmi rychle. Byl to nekonečný propad, říká Jan Šikl
V počátcích dokumentárního filmu Rekonstrukce okupace stál nález doposud neznámých profesionálních filmových materiálů.
-
Sto let s Františkem Vláčilem. Národní filmový archiv uvádí zatím největší retrospektivu jeho filmů
Je to přesně sto let, co se narodil František Vláčil. Jeho snímek Marketa Lazarová pokládá řada filmových odborníků i fanoušků za nejlepší československý film všech dob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.