Pavel Molek: Má protentokrát obsazená vlast. Slovní předehra k symfonickým básním
Kdy je třeba mluvit a kdy mlčet a hrát? Původní rozhlasovou hru o hudbě, slovech a činech v pohnutém roce 1939 s Viktorem Preissem v hlavní roli dirigenta Václava Talicha poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Národní divadlo, 5. června 1939. Uvedením Smetanovy Mé vlasti, přenášené živě Československým rozhlasem a přejímané radiostanicemi v Paříži a v Oslo, vrcholí Pražský hudební máj – mimořádný festival, který vznikl z iniciativy dirigenta Václava Talicha a jehož cílem bylo „narovnat naši páteř a naplnit nás pocitem důstojné svébytnosti“ v temných měsících, které nastaly po nástupu Protektorátu.
Svůj fiktivní příběh, kterým procházejí i osobnosti skutečné, zasadil Pavel Molek do času těsně předcházející zvukové zkoušky. Co se stane, když se tři muzikanti rozhodnou bojovat za onu důstojnou svébytnost jinak než hudbou?
Reprízu rozhlasové inscenace vysílá Vltava k výročí narození Bedřicha Smetany.
Související
-
Heydrichiáda se dělí na dvě období. Druhá vlna byla masivní odveta za atentát na Heydricha
Pojmem heydrichiáda souhrnně označujeme období, kdy za druhé světové války nacističtí okupanti systematicky terorizovali a likvidovali obyvatelstvo Čech a Moravy.
-
Kde jsou všechny ty děti? Jak vypadalo poválečné hledání českých dětí určených nacisty k poněmčení
Nacisté měli za 2. světové války s českým národem své tajné plány. Jedním z nich byla i násilná germanizace. Částečně si ji vyzkoušeli na dětech.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka