Pavel Molek: Má protentokrát obsazená vlast. Slovní předehra k symfonickým básním

2. březen 2024

Kdy je třeba mluvit a kdy mlčet a hrát? Původní rozhlasovou hru o hudbě, slovech a činech v pohnutém roce 1939 s Viktorem Preissem v hlavní roli dirigenta Václava Talicha poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Václav Talich (Viktor Preiss), Vojtěch Horák (Igor Bareš), Mirek (Jan Dolanský), Zdeněk Němec (Pavel Batěk), Josef Morávek (Petr Lněnička), Egon Ledeč (Martin Finger), Stanislav Novák (Jan Vlasák), Emanuel Krejčí (Kamil Halbich), Josef Slepička (Stanislav Oubram), Trumpetista (Viktor Dvořák), Flétnista (Jaroslav Slánský), Basista (Zdeněk Velen), Klarinetista (Jiří Knot), Hornista (Zdeněk Hess) a Pozounista (Pavel Macák)
Dramaturgie: Klára Novotná
Zvukový mistr: Tomáš Mikyška
Zvukový design: Jan Trojan
Režie: Vít Vencl
Natočeno: 2015
Na mimořádně náročném natáčení spolupracoval také Symfonický orchestr Českého rozhlasu s hostujícím dirigentem Petrem Louženským.

Národní divadlo, 5. června 1939. Uvedením Smetanovy Mé vlasti, přenášené živě Československým rozhlasem a přejímané radiostanicemi v Paříži a v Oslo, vrcholí Pražský hudební máj – mimořádný festival, který vznikl z iniciativy dirigenta Václava Talicha a jehož cílem bylo „narovnat naši páteř a naplnit nás pocitem důstojné svébytnosti“ v temných měsících, které nastaly po nástupu Protektorátu.

Svůj fiktivní příběh, kterým procházejí i osobnosti skutečné, zasadil Pavel Molek do času těsně předcházející zvukové zkoušky. Co se stane, když se tři muzikanti rozhodnou bojovat za onu důstojnou svébytnost jinak než hudbou?

Reprízu rozhlasové inscenace vysílá Vltava k výročí narození Bedřicha Smetany.

Spustit audio

Související