Tichá pomoc, Poslední večer. Poslechněte si dvě povídky Kateřiny Tučkové!

10. prosinec 2023

Kdyby měl člověk vyjmenovat prvních deset současných českých literátů, kteří mu přijdou na mysl, často by zřejmě zaznělo jméno Kateřina Tučková. Tato mladá autorka se nejhlasitěji ozvala románem Žítkovské bohyně, ve kterém zpracovala látku karpatských bohyň, tedy žen, které si uchovaly vědomosti, postupy a intuici svých předkyň. Podobná témata inspirovaná historií se stala téměř poznávacím znamením textů Kateřiny Tučkové. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Tichá pomoc
Účinkují: Vladimíra Včelná, Alena Ambrová
Připravil: Petr Hanuška
Hudba: Václav Koubek
Režie: Michal Bureš
Natočeno: 2008
 
Poslední večer
Účinkuje: Marie Štípková
Pro rozhlas upravila: Klára Fleyberková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2018

Tichá pomoc

Svého zájmu se Tučková nevzdává ani v povídce, která nově dostala rozhlasovou podobu. Text Tichá pomoc se obrací k tajné organizaci Stille Hilfe, která si klade za cíl pomáhat bývalým aktivním nacistům. Založena byla roku 1951 a její hlavní představitelkou je Gudrun Burwitz, dcera Heinricha Himmlera, které se přezdívá Nazi Princessin. Ta zůstala po celý život věrná nacistické myšlence a svého otce považuje za muže velkých činů.

Poslední večer

Kolik smutku, neštěstí a bezvýchodnosti se vejde do ženské duše, povzdychne si čtenář nad povídkou Poslední večer. Ta nabízí vhled do světa dnešních žen, které obtížně hledají své místo, které s sebou vlečou závaží minulosti, aniž by se cítily dostatečně silné je ze sebe shodit a začít svůj život jinde a jinak.

Dospívající Patricie a stárnoucí Mekyska jsou dvě rozdílné, a přece si tolik podobné ženy. Patricie utápí svůj smutek v mlčení a skleničkách rumu. Dokáže snad ona vykročit na novou cestu?

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.