Thanathea. Průřez vrcholnou básnickou skladbou Ivana Diviše

21. srpen 2022

„Pod laufy sovětských pancéřů vyšla moje Thanathea v Mostě,“ vzpomíná Ivan Diviš, velmi osobitý a vlivný básník druhé poloviny 20. století, na dobu vydání své stěžejní skladby. Thanathea, strhující básnický dialog se Smrtí, představuje jeden z vrcholů jeho nesmiřitelné poezie. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Úvodem hovoří a režii má: Vladimír Tomeš
Účinkují: Blanka Bohdanová, Boris Rösner
Připravil: Rudolf Matys
Natočeno: v roce 1991

Ivan Diviš, nesmiřitelný prorok české poezie, strávil část života z politických důvodů v německé emigraci. Odešel v roce 1969 po invazi vojsk Varšavské dohody, pracoval v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově a do vlasti se vrátil až na sklonku 90. let.

autor: Rudolf Matys
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.