Tennessee Williams: Inventura ve Fontana Bella

15. prosinec 2013

Povídka Inventura ve Fontana Bella je otřesnou výpovědí o skonu pohádkově bohaté stařeny, která sexem vzdoruje smrti. Pochází z autorovy poslední sbírky Osm smrtelnic posedlých.

Tennessee Williams, vlastním jménem Thomas Lanier Williams (1911–1983), byl významný americký a světový dramatik, představitel psychoanalytického dramatu.

Ve svých hrách vycházel z vlastních zkušeností, především ze svého mládí. Pocházel z amerického jihu, kde v době po první světové válce platila velmi puritánská pravidla.

Jeho nejslavnější hra, Sestup Orfeův, je postavena na kombinaci dvou mýtů: řeckého o Orfeovi a křesťanského o Kristovi. Tulák s kytarou Val Xavier v ní vstupuje do jižanského pekla pokrytecké morálky a rasismu aby z něj vyvedl Lady, která svůj vztah a vzpouru proti svému okolí zaplatí životem. Je zastřelena svým manželem.

Dramata i prózy Tennesseeho Williamse mnohokrát posloužily jako filmová předloha – kromě Sestupu Orfeova s Marlonem Brandem je známé i Římské jaro paní Stoneové o americké milionářce a dekadentním italském gigolovi. Tato novela byla natočena hned dvakrát – poprvé v roce 1961 s Vivien Leighovou a podruhé v roce 2002 s Helen Mirrenovou.


Účinkuje:Libuše Švormová

Autor: Tennessee WilliamsPřeklad: Radoslav NenadálPřipravila: Marie NovákováRežie: Petr Mančal

autor: Jana Doležalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.