Jerome Klapka Jerome: Jsme tak zajímaví, jak si myslíme?

24. říjen 2015

Dvě hříčky anglického humoristy o společenském pokrytectví.

Poslouchejte na Vltavě 24. října 2015 v 11:31.


Jerome Klapka Jerome se narodil roku 1859 v Anglii jako syn laického kazatele. Česky znějící jméno Klapka dostal po maďarském revolucionáři Gyorgy Klapkovi, s nímž se rodina přátelila.

Jerome Klapka Jerome v patnácti letech osiřel a živil se jako úředník na dráze, ochotnický herec a žurnalista. V roce 1889 přinesl do redakce časopisu Home Chimes rukopis s titulem The Story of the Thames: tak vznikl časopisecký seriál, jehož knižní verzi známe jako slavné Tři muže ve člunu (o psu nemluvě), jemuž se později dostalo pokračování pod názvem Tři muži na toulkách.

Logo

První český překlad tohoto příběhu, který se stal klasickým příkladem způsobu vidění, jemuž říkáme anglický humor, vytvořil Emil Hácha, pozdější tragický protektorátní prezident.

Jeromovo dílo čítá 29 titulů - povídek, novel, esejí, úvah, vážných románů a divadelních her. Když vypukla první světová válka, přihlásil se Jerome do armády, ale nebyl přijat, protože mu bylo už pětapadesát let. Nabídl tedy své služby francouzskému Červenému kříži a jezdil po bojištích jako řidič ambulance. Po těchto otřesných zkušenostech už nic veselého nenapsal. Zemřel 14. června 1927 v Londýně.

Tak, jako jsou Tři muži humoristickým rozvedením vlastivědného průvodce, je dnešní povídka humoristickým pohledem na společenský katechismus.


Čte: Vladimír Čech

Autor: Jerome Klapka Jerome Překlad: Milan Žáček Připravila: Eva WilligováRežie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2007.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.