Stephen Crane: Otevřený člun

16. leden 2016

Rozhlasová úprava povídky o žízni po přežití, jak ji pocítil sám autor.

Poslouchejte na Vltavě 16. ledna 2016 v 11:31.


Během svého krátkého života formoval Stephen Crane (1871-1900) svůj styl v realistické tradici. Kritika v jeho díle nahlížela znaky raného amerického naturalismu a impresionismu. Ve své poezii i v povídkách často tematizoval strach, duševní krizi a sociální odloučení. Typická je pro něj popisnost a ironie, pro kterou si jeho díla vážil například Ernest Hemingway.

Povídka spisovatele Stephena Cranea Otevřený člun není ničím menším než literárně zpracovanou hořkou zkušeností, kterou autor prožil v roce 1897. Při plavbě na Kubu se parní loď SS Commodore, na které se tehdy pětadvacetiletý Crane plavil, potopila a mladík spolu se třemi dalšími přeživšími zažil třicetihodinové drama v malém člunu.

Logo

Účinkují: Olga Kaštická-Zimmermanová, Jaroslav Krejčí, František Strnad, Petr Kubes a Jan Ťoupalík

Autor: Stephen Crane Připravila: Iryna ShkarubaRežie: Tomáš Soldán

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina Regiony v Českém rozhlase Olomouc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.